158. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Prezydent Kielc Bogdan Wenta w dniu 158. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego oddał hołd powstańcom, zapalając znicz przy obelisku, obok kościoła na Karczówce. Ze względu na pandemię na miejscu nie zaplanowano tradycyjnych uroczystości rocznicowych.

Obelisk z wizerunkiem orła, zwieńczony krzyżem i tablicą z napisem "Mogiła zbiorowa 1863" to jedno z miejsc pamięci poświęconych powstańcom styczniowym w Kielcach. Został postawiony w 1930 roku na miejscu mogiły powstańców.

Z kolei na budynku u zbiegu ulic Dużej i Czerwonego Krzyża, znajduje się mała kamienna tabliczka informująca o pobycie w Kielcach Romualda Traugutta, tuż przed wybuchem powstania.

Powstańcom styczniowym w Kielcach poświęcony został również krzyż na podkieleckim wzgórzu Brusznia. Pierwotnie krzyż został postawiony przez kieleckich harcerzy w 1917 roku. Metalowy krzyż, który aktualnie stoi na miejscu zbiórki powstańców przed wejściem do Kielc w 1863 roku został sfinansowany z Budżetu Obywatelskiego Miasta Kielce. Zmontowano go w 2017 roku w 100-lecie postawienia pierwszego krzyża w tym miejscu.

Powstanie Styczniowe na terenie zaboru rosyjskiego wybuchło w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Powstanie rozpoczęło się na terenie kielecczyzny, obejmując swoim zasięgiem Suchedniów, Szydłowiec oraz Mirzec i Wąchock, który w początkowej fazie powstania stał się jego centrum. Pierwszym zajętym przez powstańców miastem był Bodzentyn, gdzie odbyła się pierwsza i prawdopodobnie jedyna defilada powstańców ulicą, która dziś nosi nazwę Langiewicza. Wybuch powstania na terenie Kielc nie powiódł się w wyniku złej organizacji powstańców.