81. rocznica agresji sowieckiej na Polskę

Przy pomniku Sybiraka na Cmentarzu Starym w Kielcach odbyły się obchody 81. rocznicy agresji wojsk sowieckich na Polskę. Kwiaty złożono również przed pomnikiem Katyńskim. W wydarzeniu uczestniczył Sławomir Stachura, dyrektor Kancelarii Prezydenta Urzędu Miasta.

Dziś o godz. 17.00 w Kościele Garnizonowym odprawiona zostanie msza święta w intencji zamordowanych na Nieludzkiej Ziemi.

17 września 1939 roku Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę. Zgodnie z radziecko-niemieckim porozumieniem zawartym w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow.

Polska była całkowicie zaskoczona atakiem ze wschodu. Skutkiem sowieckiej agresji była nie tylko klęska kampanii wrześniowej, ale także zajęcie przez ZSRR połowy terytorium przedwojennej Polski.

Rozpoczął się terror NKWD i masowe wywózki na Syberię. Do niewoli sowieckiej trafiło ponad pół miliona polskich żołnierzy. 3 kwietnia 1940 roku do Katynia wyruszyły pierwsze transporty polskich jeńców wojennych przetrzymywanych w obozach jenieckich na terytorium Związku Radzieckiego.

Zgładzenie polskich jeńców zostało przeprowadzone w tak zwanym "trybie specjalnym", bez sądów, bez wyroków, na podstawie list śmierci. Funkcjonariusze NKWD mordowali strzałem w tył głowy. Zbrodni dokonano w Katyniu, Charkowie, Miednoje oraz w wielu innych miejscach kaźni.

W Zbrodni Katyńskiej zginęło blisko 22 tysiące obywateli polskich, którzy stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.

Nastąpiły także masowe deportacje ludności, które według różnych źródeł, objęły od kilkuset tysięcy do miliona obywateli polskich.

Powrót na początek strony