Ambitne plany Muzeum Historii Kielc na 2023 rok

Wystawy czasowe, plenerowe, działania edukacyjne i nowe wydawnictwa. To tylko część działań, jakie w 2022 roku podjęło Muzeum Historii Kielc. Nadchodzące miesiące zapowiadają się równie atrakcyjnie.

2022 był dobrym rokiem dla Muzeum Historii Kielc. W tym czasie zbiory MHK powiększyły się o ponad 600 eksponatów (210 pozycji inwentarzowych). W sumie instytucja posiada obecnie ponad 28 tys. eksponatów (blisko 7700 pozycji inwentarzowych). Wystawy, spotkania edukacyjne, koncerty i muzealne wydarzenia plenerowe przyciągnęły w minionym roku łącznie ponad 10 tys. widzów i uczestników.

- To jednak nie w pełni oddaje liczbę osób, które brały udział w eventach organizowanych przez Muzeum Historii Kielc, ponieważ wiele z nich nie jest biletowana – przekonuje dyrektor, Grzegorz Maciągowski.

Trzy najważniejsze wystawy czasowe, jakie zorganizowało w 2022 roku Muzeum Historii Kielc to „Splendor Cathedralis”, „Zaraza” oraz „Kielce - Keltz”. Tę ostatnią można będzie oglądać do 4 czerwca br. Oprócz niej, instytucja zorganizuje w nadchodzących miesiącach jeszcze trzy inne.

Od czerwca odwiedzający będą mogli obejrzeć wystawy „Hej przygodo! Kielczanie na wakacjach, czyli o letnim wypoczynku w dawnych czasach” oraz „50 lat Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej”. Pierwsza z nich dostępna będzie do września, a druga do października br. Od października zaś do marca przyszłego roku Muzeum Historii Kielc przybliży życie i twórczość Jadwigi Trzcińskiej podczas wystawy „Osobna”. Do wszystkich trzech instytucja poszukuje materiałów.

- Ponadto w małej galerii zaprezentujemy m.in. wystawy członków Stowarzyszenia KREARTE, współorganizowanych ze Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli, doroczną Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz wystawę fotografii Jerzego Piątka „Pomnik na Kadzielni” – informuje dyrektor Muzeum Historii Kielc.

Instytucja planuje również 4 wystawy plenerowe, 6 nowych wydawnictw, 40 spotkań w muzeum w 5 cyklach tematycznych, 11 spacerów historycznych, a także 3 konferencje naukowe i 1 prezentację kultury.

Powrót na początek strony