Arka Czasu – spektakl i warsztaty w Roku Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta

Zdjęcie ze spektaklu "Arka Czasu", na scenie Teatru Kubuś czterech aktorów animujących lalki teatralne
A. Kaleta

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego wspólnie z Muzeum Narodowym w Kielcach zapraszają w niedzielę 16 kwietnia na wydarzenie w ramach Roku Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego: przedstawienie „Arka Czasu" w Teatrze „Kubuś” i bezpłatne warsztaty w Muzeum Dialogu Kultur.

„Arka Czasu” jest adaptacją wielokrotnie nagradzanej powieści Marcina Szczygielskiego w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego. Akcja toczy się podczas wojny w getcie warszawskim i w ogrodzie zoologicznym państwa Żabińskich. To przejmująca i jednocześnie wciągająca opowieść o wielkiej przyjaźni, miłości oraz chęci przetrwania.

Spektakl opowiada o wojnie bez okrucieństwa, pojawiają się w nim wątki fantastyczne i zwierzęcy bohaterowie. „Tematy trudne ciężko jest poruszać z dziećmi, gdyż za wszelką cenę staramy się je uchronić przed tym, co złe. […] Opowiedzieć o pełnej terroru wojnie, ale w sposób subtelny, niewzbudzający przestrachu, to rzecz niełatwa. Choć zdarzają się przykłady pokazujące, że nie jest to niemożliwe. Taka jest >Arka Czasu< Marcina Szczygielskiego przeniesiona na scenę Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach” – napisał w recenzji przedstawienia Paweł Kluszczyński (e-teatr.pl).

Spektakl dla widzów od 9 roku życia. Początek o godz. 16.

Po przedstawieniu organizatorzy zapraszają widzów do Muzeum Dialogu Kultur (Rynek 3) na bezpłatne warsztaty „Szanuję, nie dyskryminuję”. W czasie zajęć uczestnicy będą mogli wyrazić emocje, które towarzyszyły im podczas oglądania spektaklu. Nawiązując do historii bohaterów, porozmawiają  o inności i towarzyszących jej stereotypach. Wspólnie zastanowią się, czym jest szacunek oraz akceptacja. 

Zajęcia dla młodszych widzów (10-14 lat) poprowadzi Joanna Kwiecień – edukatorka z Muzeum Dialogu Kultur, a warsztaty dla dorosłych – Izabela Karlińska (historyk sztuki) i Anna Sawicka-Białek (psycholog) z działu edukacji Muzeum Narodowego w Kielcach. Na warsztaty wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod numerem telefonu 698 355 691.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 Rokiem Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego dla uczczenia 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Powrót na początek strony