Budżet obywatelski tematem rozmów z partnerami z Ukrainy

W piątek, 17 marca odbyła się wideo konferencja pomiędzy przedstawicielami Urzędu Miasta Kielce oraz Kamieńskiej Terytorialnej Gromady w Ukrainie. Podczas spotkania poświęconego budżetowi obywatelskiemu i partycypacji społecznej przedstawione zostały podstawowe charakterystyki programów funkcjonujących w obu miastach.

Strona ukraińska zainteresowała się szczególnie sposobami promocji zgłaszania projektów oraz samego udziału w głosowaniu. Z uznaniem spotkała się również wprowadzona w Kielcach praktyka zamieszczania na stronie dedykowanej Kieleckiemu Budżetowi Obywatelskiemu zdjęć zrealizowanych inwestycji, które posłużą utworzeniu interaktywnej mapy. Pytania dotyczyły m.in. najciekawszych, najbardziej nietypowych i udanych projektów z Kielc.

Budżet obywatelski w Kamieńskie wynosił w 2021 r. niecały milion złotych, jednakowoż ma wydzieloną część na projekty dziecięce i młodzieżowe, których przygotowanie odbywa się na bazie miejskich placówek edukacyjnych. Wraz z napaścią Rosji na Ukrainę realizacja programu została zawieszona. Jego ponowne uruchomienie planowane jest na jesień bieżącego roku.

W kolejnych miesiącach planowana jest kontynuacja wymiany doświadczeń i inspiracji. W ramach współpracy, pod koniec kwietnia br., planowana jest w Kielcach wystawa fotograficzna prac fotografika z Kamieńskie – Mykoły Synelnikova. 15 prac ww. autora pt. „Stop wojnie” wykonanych w okresie czerwiec-październik 2022 r. w różnych miastach Ukrainy traktuje o sile ducha i walce ukraińskich sportowców na tle zniszczonych budynków i stadionów.

Kamieńskie (w latach 1936-2016 Dnieprodzierżyńsk) to miasto we wschodniej Ukrainie z ludnością ok. 220 tys. os. Stolica rejonu kamieńskiego. Położone jest nad rzeką Dniepr (na obu brzegach) w odległości ok. 40 km od jednego z najludniejszych miast Ukrainy - Dnipro, 400 km od Kijowa i 1 000 km od Lwowa. Miasto o dużych tradycjach przemysłowych (huta, zakłady chemiczne, zakłady koksochemiczne, maszyno-budownictwo, wzbogacanie uranu, elektrownia wodna, cementownia). Z historią miasta związany był polski przedsiębiorca Ignacy Jasiukowicz, w latach 1888–1914 dyrektor Południowo-Rosyjskiego Dnieprowskiego Towarzystwa Metalurgicznego. W tym czasie do miasta przyjechało wielu Polaków. W 1997 r. ówczesne władze Kielc nawiązały kontakty z kilkoma miastami z zagranicy w tym Dnieprodzierźyńskiem. Po kilku aktywnych latach współpraca zamarła. Odnowienie kooperacji zapoczątkowane zostało jesienią 2022 r. kiedy miała miejsce wideo konferencja Prezydentów obu miast.

Powrót na początek strony