Cztery kieleckie atrakcje wśród „Pereł Ziemi Świętokrzyskiej”

Muzeum Zabawek i Zabawy, Geonatura Kielce – Centrum Geoedukacji na Wietrzni, Ogród Botaniczny oraz Jaskinie na Kadzielni znalazły się w przewodniku turystycznym „Perły Ziemi Świętokrzyskiej” wydanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

W publikacji zaprezentowano 53 perełki całego regionu. O każdej z atrakcji można przeczytać w czterech językach.

Informator zachęca do odwiedzenia wszystkich wyjątkowych miejsc. W Kielcach są to:

Muzeum Zabawek i Zabawy, które powstało w 1979 roku. Obecnie mieści się w gmachu zbudowanym  1872 roku. W zbiorach placówki są zabawki historyczne (najstarszym eksponatem jest niemiecka lalka woskowa z końca XVIII wieku), zabawki etnograficzne, współczesne, specjalne, artystyczne i modele.

Geonatura Kielce - Centrum Geoedukacji, które powstało w rezerwacie „Wietrznia”. Główna część wystawy stałej Podwodna stacja badawcza „Chronos” zabiera zwiedzających w podróż do odległej przeszłości. Poświęcona jest dziedzictwu geologicznemu Gór Świętokrzyskich. Między innymi dzięki interaktywnym stanowiskom można poznać historię regionu i jego dawnych mieszkańców.

Ogród Botaniczny w Kielcach zajmuje powierzchnię ok. 13 ha i został utworzony m.in. w celu ochrony i promocji walorów przyrody miasta i regionu świętokrzyskiego, która wyróżnia się dużym bogactwem na tle całego kraju. Jest także jedynym ogrodem w Europie, który na swoim terenie posiada odsłonięcie geologiczne, w którym doskonale widać wejścia do jaskiń i skamieniałości sprzed 360 mln lat.

System jaskiniowy na Kadzielni jest największym obiektem podziemnym na kieleckiej Kadzielni. Pierwotnie były to trzy osobne jaskinie, które połączone zostały w czasie prac eksploracyjnych prowadzonych przez speleologów w latach 2004-2009, w jeden ciąg jaskiniowy dla potrzeb podziemnej trasy turystycznej.