Dron zbada jakość powietrza

Straż Miejska w Kielcach będzie sprawdzać zawartość szkodliwych pyłów w spalinach kominowych za pomocą specjalnego drona antysmogowego. Urządzenie jest już w posiadaniu miejskich strażników, którzy w czwartek, 7 stycznia wykonali pierwsze działania w terenie. 

Przypomnijmy, że zakup drona został zrealizowany w ramach Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego 2019. Zakup drona wraz z wyposażeniem oraz szkolenie w zakresie uzyskania świadectwa kwalifikacji UAVO wyniosło 129 999 zł.

Pozytywny wynik egzaminu na operatora bezzałogowego statku powietrznego w zakresie uprawnień VLOS i BVLOS oraz świadectwo kwalifikacji personelu lotniczego uzyskało sześciu miejskich strażników oraz dwoje urzędników UM Kielce. Egzamin państwowy był przeprowadzony przez Urząd Lotnictwa Cywilnego na początku października 2020 roku.

Urządzenie jest wyposażone w stację pomiarową SOWA, dzięki której możliwe jest pobieranie próbek zanieczyszczeń bezpośrednio z kominów emitujących dym. Co ważne, operator nie musi znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie kontrolowanego obiektu.

Dron posiada rozbudowany system zabezpieczeń (GPS, żyrokompas, czujniki i oświetlenie antykolizyjne, czujniki lądowania, możliwość lokalizacji w przypadku awaryjnego lądowania w terenie) pozwalający na łatwą eksploatację. Ma wbudowaną kamerę własną oraz możliwość podłączenia kamery światła dziennego czy termowizyjnej. Tak rozbudowany system pozwala wykorzystywać urządzenie także m.in. w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych czy kontroli strat ciepła w budynkach.

 

Dron zapewnia działanie w temperaturze od -40 do +85 stopni Celsjusza, przy zakresie wilgotności 10-80% i ciśnieniu 300-1100 hPa. Układ pomiarowy, w jaki wyposażony została maszyna posiada możliwość pomiaru stężeń substancji w powietrzu:

  • PM10: 0-1999 mg/m3
  • PM 2,5: 0-999 mm/m3
  • HCHO: 0-5 ppm dokładność 0,01 ppm czujnik elektrochemiczny
  • VOC PID: 0-50 ppm dokładność 0,001 ppm detektor fotojonizacyjny
  • HCL: 0-100 ppm dokładność 0,01 ppm czujnik elektrochemiczny
  • HCN: 0-100 ppm dokładność 0,01 ppm czujnik elektrochemiczny

 

Stacja pomiarowa zapewnia autonomiczny zapis danych w przenoszonej bazie danych oraz wysyłanie danych: za pomocą sieci GSM/3G/LTE do chmury.

 

Obraz wideo z pokładowej kamery HD z naniesionymi za pomocą systemu danymi geograficzno-pomiarowymi jest przesyłany do operatora, równolegle jest on rejestrowany i w zależności od wyniku może być wykorzystany jako dokumentacja w postępowaniu karno-mandatowym. Obraz wideo umożliwia operatorowi precyzyjne umieszczenie platformy w żądanym położeniu, jednocześnie obrazując odczyty z czujników. Pozwala to na stwierdzenie czy pomiar został skutecznie zrealizowany.

Powrót na początek strony