Drzewa w Parku Kielczan mają swoje imiona

Maria, Zofia, Krzysztof, Jan – takie imiona między innymi będą nosić drzewa w Parku Kielczan. To jeden ze zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego. Ideą Parku Kielczan jest upamiętnienie dzieci, które przyszły na świat w 2019 roku. Przy każdym drzewku pojawiły się specjalne tabliczki z imieniem i nazwiskiem swojego patrona.

Oficjalne otwarcie skweru przy ulicy Klonowej odbyło się z udziałem najmłodszych mieszkańców, ich rodziców i władz miasta. W uroczystości uczestniczyli m.in. prezydent Kielc Bogdan Wenta wraz ze swoją zastępczynią Agatą Wojdą.

Utworzenie Parku Kielczan to jeden z pomysłów wybranych w głosowaniu w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019. Zgodnie z projektem na skwerze przy ulicy Klonowej posadzono 60 drzew, upamiętniających narodziny najmłodszych kielczan. Na każdej wiśni piłkowanej „Fugenzo”, rodzice wraz z pociechami zawiesili tabliczki z imieniem i nazwiskiem swojego dziecka.

- To wspaniała inicjatywa. Bardzo się cieszymy, że Natalia znalazła się w gronie tych 60 dzieci, które będą upamiętnione w Parku Kielczan. Mam nadzieję, że to wszystko ładnie przetrwa i będziemy mogli się tutaj spotykać z innymi rodzicami i dzieciaczkami – powiedział Michał Mitręga, tata Natalii.

- To będzie wspaniała pamiątka i dla dziecka, i dla całej rodziny. Dziadkowie już zapowiedzieli, że będą na pewno odwiedzać park i obserwować jak rośnie drzewo i jak rośnie nasza córka – powiedziała Monika Duda, mama Emilii.

- Bardzo się cieszę, że ta inicjatywa została tak dobrze przyjęta, tym bardziej, że nie jest to odgórna miejska inicjatywa, ale jest to projekt od mieszkańców dla mieszkańców. Tym bardziej się cieszę, że moja córeczka też mogła otrzymać swoje drzewko – powiedział kielecki radny Michał Braun.

Liczba chętnych do wzięcia udziału w projekcie była tak duża, że konieczne było losowanie, które przeprowadzili pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miasta.

- Ta sytuacja pokazuje, jak dużym zainteresowaniem cieszą się projekty ekologiczne w naszym mieście. Dlatego w tym roku w Budżecie Obywatelskim wprowadzamy nową kategorię – projekty zielone. Rodzicom i dzieciom, które stały się patronami tych pięknych drzew, życzę dużo zdrowia i  wszelkiej pomyślności – powiedział prezydent Kielc Bogdan Wenta.

- To jest piękna idea, że kielczanie sami zgłosili ten pomysł i sami go wybrali. Mam nadzieję, że teraz będą dbać o te drzewa, które zyskały swoich imiennych patronów. To jest nasza wspólna miejska przestrzeń i mam nadzieję, że wytworzymy w sobie takie przekonanie, że podobnie jak o własny dom, musimy o nią dbać wspólnie, ponieważ nikt za nas tego nie zrobi – podkreśliła Agata Wojda, zastępca prezydenta Kielc.

W Parku Kielczan nad zalewem, pojawiły się nie tylko ozdobne wiśnie, dedykowane najmłodszym kielczanom. Na nowej ścieżce spacerowej ustawiono kosze oraz sześć ławek, wykonanych z materiału, stworzonego w procesie recyklingu.

Nowa infrastruktura została przekazana przez firmę VIVE Innovation na rzecz wspólnej kampanii ekologicznej dotyczącej wykorzystania surowców wtórnych.

- Chcemy przede wszystkim pokazać kielczanom, jak ważna jest edukacja ekologiczna i gospodarka obiegu zamkniętego. Ja dodam, że ławki są wykonane z kompozytu tekstylnego Vive Texcellence, który charakteryzuje się bardzo dużą odpornością i wytrzymałością na wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne, łączy w sobie najlepsze właściwości tworzyw sztucznych i drewna - podkreśla Ewa Półchłopek z VIVE Textile Recycling.

Powrót na początek strony