Europejska Noc Muzeów 2023. Nie śpimy, zwiedzamy

Kieleckie placówki po zmroku także są wyjątkowe, a tego wieczoru, i nie tylko, będą kusić atrakcjami. W sobotę, 13 maja zapraszamy na Europejską Noc Muzeów. W Kielcach i wielu miejscowościach w województwie świętokrzyskim odbędzie się mnóstwo wydarzeń.

Muzeum Narodowe w Kielcach

W sobotnią noc, 13 maja, Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza do wszystkich swoich oddziałów w godz. 19-24. Dla zwiedzających dostępne będą zarówno ekspozycje stałe, jak i czasowe. Ostatnie wejście do muzeum godzinę przed zamknięciem. Wstęp wolny.

Dom Kultury „Zameczek”

Najwcześniej Noc Muzeów zacznie Dom Kultury „Zameczek”, który zaprasza od 11 do 15 na  „Majowy szafing”. A to nie wszystko, bo „Zameczek” proponuje także wizytę w Galerii ART-STYL, gdzie można zobaczyć wystawę „Rzeźba” autorstwa Andrzeja Kozłowskiego, ludowego rzeźbiarza związanego z regionem świętokrzyskim. W Galerii „Na Płocie” dostępne są fotogramy prezentujące działalność Domu Kultury, a w Galerii „Format” wystawa prac nagrodzonych w konkursie fotograficznym „Kielce – miasto, które kocham”. Swoimi pracami pochwalą się także uczestnicy sekcji plastycznej „Zameczku” w Galerii Sztuki Dziecięcej „Na tablicy”.

Muzeum Historii Kielc

Dla zwiedzających będą otwarte wszystkie aktualnie prezentowane wystawy: stała wystawa historyczna „Z dziejów Kielc", wystawa czasowa „Kielce –Keltz. Historia społeczności żydowskiej" oraz w Małej Galerii wystawa malarstwa Dominiki Mijas-Musiał pt. „Świętokrzyskie w niecodziennym kolorycie". Ostatni zwiedzający będą mogli wejść do Muzeum o godz. 23.30. Wstęp wolny.

Centrum Geoedukacji

Bez rezerwacji i za darmo Centrum Geoedukacji zabierze gości w podróż po dziejach ziemi. W godz. 19.00-20.00 z przewodnikiem będzie można zwiedzić wystawę „Morskie opowieści”. Natomiast w godz. 20-23 na gości czekać będą wystawa „Chronos” wraz z kinem-kapsułą czasu, gra terenowa „Misja Chronos” po wystawie stałej, wystawa „Paleo-art. Niezwykłe kręgowce z ery dinozaurów”, przestrzeń paleo-plastyczna dla najmłodszych.

Ostatnie wejście na wystawę przewidziane jest na godzinę przed zamknięciem obiektu.

Galeria „Winda” - Kieleckie Centrum Kultury

Galeria Sztuki Współczesnej „Winda” od godz. 19:00 do 24:00 udostępni wystawę „Dyplom 2023” tegorocznych absolwentów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach.

Kieleckie Centrum Kultury wraz z El Viento - Tango Kielce przez cały wieczór zaprasza miłośników tanga na milongę w wyjątkowej artystycznej oprawie Galerii. O godz. 21:00 odbędzie się wyjątkowy pokaz taneczny w wykonaniu mistrzowskiej pary Beaty Mai Gellert oraz Łukasza Wiśniewskiego. Wstęp wolny.

Energetyczne Centrum Nauki Industria

Od godz. 18 w Energetycznym Centrum Nauki Industria Kieleckiego Parku Technologicznego na chętnych czeka interaktywna wystawa „Energia”, którą będzie można zobaczyć za darmo. Wejścia na wystawę będą odbywać się o godz. 18:00, 19:00, 20:00 oraz 21:00. Czas zwiedzania wynosi 45 minut. Wcześniej trzeba zarezerwować miejsce. Odwiedzający będą mieli okazję samodzielnie przeprowadzać doświadczenia, korzystając z interaktywnych stanowisk. Zwiedzając, sprawdzą czy słoneczne stwory da się wprowadzić w ruch jedynie światłem, co zrobić, aby uruchomić wielkie koło młyńskie i czy da się jednym palcem podnieść 10 kg.

Wzgórze Zamkowe

O 22 Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej zaprasza na dziedziniec Wzgórza Zamkowego na prezentację projektu „Ślad Pamięciowy” autorstwa prof. łódzkiej PWSFiT Izabeli Łapińskiej. Autorka stworzyła fotograficzny i dźwiękowy zapis ludzi niszczonych przez systemy totalitarne, którzy przeżyli piekło wykluczenia i milczenia, a w imię ideałów i wartości doznali bólu i poniżenia.

Do północy będzie można zwiedzać wystawy dostępne po sąsiedzku w Instytucie Dizajnu. Ostatnie wejście na wystawy o godz. 23.00. W Galerii na Piętrze na gości czekać będzie wystawa: Eugenia Tynna. Znaki. Wystawa o liternictwie, a w Galerii Głównej: Z Kielc do Włocławka – twórczość Jana Sowińskiego. Będzie to ostatni weekend z wystawą.

Biuro Wystaw Artystycznych

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza na cztery wystawy, prezentowane w ramach drugiego Festiwalu Fotograficznego FOTOPERYFERIE. Fotografie w technikach dawnych i alternatywnych to perełki, które można obejrzeć w Europejską Noc Muzeów od 18 do 24 godziny w Galerii Dolnej. Natomiast w Galerii Górnej prezentowane są wystawy Weroniki Teplickiej – „Spacer po wstędze Möbiusa” oraz Katarzyny Łaty – „Studium przypadku”, a w Galerii Małej można zobaczyć prace Iwony Germanek – „Różowy nie istnieje”. Wstęp wolny.

Muzeum Zabawek i Zabawy

Muzeum Zabawek i Zabawy zaprasza w godzinach 19:00 – 23:00. Na dziedzińcu w godz. 19:00 – 21:00 wystąpi Studio Pantomimy "Praca w toku" z Kieleckiego Centrum Kultury. Będzie można zobaczyć pokaz zatytułowany "To się w geście nie mieści" nawiązujący m.in. do zabawek i zbiorów muzeum (etiudy, mimodramy, żarty, klaunada, interaktywna zabawa). O godzinie 21:00 odbędzie się finałowy pokaz z cieniem w oknie Muzeum. Dodatkowo na dziedzińcu organizowane będą zabawy w stylu retro.

Muzeum Hammonda

Muzeum Hammonda zaprasza w godz. 17-24 na bezpłatne zwiedzanie jedynego tego typu muzeum w Europie. Przewodnicy przedstawią krótką lekcję historii łączącej muzykę z techniką, opowieść o życiu Laurensa Hammonda, jego twórczości i wynalazku, który zmienił światową scenę muzyki rozrywkowej. Na wystawie stałej instrumentów można zobaczyć: 61 modeli organów, 27 modeli zegarów, stolik do brydża i grające schody.

Galeria Sztuki Współczesnej Oranżeria

Galeria Sztuki Współczesnej Oranżeria działająca przy Pałacyku Zielińskiego zaprasza w godz. 16-24 na zbiorową wystawę czasową prac członków studenckiego Koła Naukowego Ilustracji FLOW. Wstęp wolny.

Galeria Współczesnej Sztuki Sacrum „Dom Praczki”

W Galerii Współczesnej Sztuki Sacrum „Dom Praczki” Noc Muzeów rozpocznie się już o godz. 16. od oprowadzania kuratorskiego po wystawie „Sprawdzam. Cóż to jest prawda?”. Oprowadzać będzie Bernadeta Stano -kuratorka, historyczka sztuki z zespołu badawczego Sztuka i Metafizyka w Instytucie Malarstwa i Edukacji Artystycznej UP w Krakowie. Wstęp wolny. W godz. 16-24 można też oglądać wystawę stałą.

Zwiedzanie budynku dawnej synagogi

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zaprasza do zwiedzania wnętrza budynku dawnej kieleckiej synagogi (ul. Warszawska 17), który następnie przez szereg lat pełnił funkcję Archiwum Państwowego. Zwiedzanie będzie możliwe w godz. 19-24.

Prezentowana będzie wystawa przedstawiająca rekonstrukcję synagogi, wraz z modelem i symulacją 3d, które będzie można porównać z obecnym wyglądem budynku, a także unikatowy zwój Tory pochodzący z Kielc.   

Jednocześnie w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ul. Plany 7 będzie można obejrzeć stałe wystawy, a o godz. 21:30 rozpocznie się bezpłatna projekcja filmu „Przy Planty 7/9”.

Baza Zbożowa

13 maja, w sobotę w godzinach 17-21 będzie można obejrzeć pełen tajemnic i niespodzianek wypał RAKU. Będzie też Kiermasz prac ceramicznych, wylepionych i wyszkliwionych na warsztatach w Ceramika Nova.

Natomiast w godz. 18-20:30 w pokoju nr 9 w części biurowej odbędzie się KielceAirCollection - "Wystawa złomu lotniczego i fotela katapultowego". Zobaczyć można będzie między innymi Fotel katapultowy Martin Baker mk.4 z samolotu Mirage, butlę tlenu z samolotu B17 z czasów II Wojny Światowej, a także butlę tlenową z samolotu Halifax, który został zestrzelony w okolicy Ćmielowa w nocy z 4 na 5 sierpnia 1944 roku.  Wstęp wolny.

Wystawy fotograficzne w Foyer Teatru Ecce Homo

Wystawa fotografii Anny Kalety – Świadectwo wykonana technikami tradycyjnymi oraz mieszanymi. Autorka w swoich pracach zwraca uwagę na wpływ czasu, zmieniający człowieka fizycznie oraz psychicznie. Druga wystawa to Dyslokacje. Zaburzenia w monotonnej przestrzeni. Defekty, dzięki którym struktura ta staje się odbieralna. Autorem jest Grzegorz Bętkowski.

 

Powrót na początek strony