Jak w Kielcach uchodźcy z Ukrainy będą mogli uzyskać numer PESEL?

Urząd Miasta Kielce uruchomi dwa punkty do rejestracji obywateli Ukrainy i nadawania im numerów PESEL. W każdym z nich do dyspozycji będzie tłumacz oraz fotograf, który bezpłatnie będzie wykonywać zdjęcia do dokumentów.

- W ramach kieleckiego samorządu uruchamiamy dwa punkty pomocy i rejestracji. Jeden w Urzędzie Miasta Kielce przy ulicy Szymanowskiego, gdzie mieści się Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich oraz drugi na Dworcu Autobusowym przy ul. Czarnowskiej, gdzie w tym momencie funkcjonuje Punkt Informacyjny - mówi wiceprezydentka Agata Wojda.

Stanowisko obsługi w Urzędzie Miasta przy ul. Szymanowskiego będzie przyjmować wnioski w godz. od 7:30 – 15:30 od środy, 16 marca. Z kolei przy ul. Czarnowskiej będzie można składać wnioski od czwartku, 17 marca w godz. od 8:00 do 17:00.

Swój pobyt w Polsce mogą zarejestrować wszyscy obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę z Polską po 24 lutego br.

Osoby ubiegające się o nadanie numeru PESEL powinny zgłosić się do jednego z dwóch punktów.

- Należy przynieść ze sobą fotografię oraz dokument podróży. Najlepiej, żeby był to paszport, Karta Polaka lub inny dokument potwierdzający tożsamość. W przypadku dzieci dopuszczalny jest akt urodzenia, również sporządzony w języku ukraińskim. Na miejscu będą pobierane odciski palców od osób, które ukończyły 12 rok życia. Dlatego, osoby te muszą zgłosić się osobiście podczas składania wniosku – informuje Anna Nawrocka, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Kielce.

PESEL dla uchodźcy z Ukrainy wydawany jest bezpłatnie. W każdym z punktów obywatele Ukrainy będą mogli liczyć na pomoc miejskich urzędników oraz tłumacza.

- Szacujemy, że rejestracja jednej osoby wyniesie od 20 do 30 minut. Dlatego prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość, apelujemy do obywateli Ukrainy, żeby w pierwszych dniach rejestracji nie  przychodzili do punktów masowo – mówi Agata Wojda.

W najbliższym czasie Urząd Miasta Kielce dołoży starań, aby przyspieszyć proces rejestracji i nadawania numerów PESEL obywatelom Ukrainy.

- Jako Urząd Miasta Kielce wystąpiliśmy już do MSWiA o wyposażenie nas w dodatkowy sprzęt, to będą cztery dodatkowe komputery, w tym jedna stacja mobilna – informuje zastępczyni Prezydenta Kielc.

Punkty przygotowane przez Urząd Miasta Kielce do obsługi uchodźców z Ukrainy ubiegających się o nadanie numeru PESEL:

Urząd Miasta Kielce                                                  Dworzec Autobusowy (Punkt Informacyjny Tunel A Poziom 0)

ul. Szymanowskiego 6                                              ul. Czarnowska 12

tel. 41 36 76 590                                                        tel. 538 508 081

Co to jest numer PESEL:

To jedenastocyfrowy symbol numeryczny, który jednoznacznie identyfikuje osobę fizyczną. Numer PESEL zawiera:

• datę urodzenia,
• numer porządkowy,
• oznaczenie płci
• liczbę kontrolną.

Jest niezbędny do tego, aby korzystać z opieki zdrowotnej, pomocy społecznej czy założyć firmę w Polsce.

Як біженці з України зможуть отримати номер PESEL у Кельце?

Ратуша Кельце запустить два пункти для реєстрації громадян України та присвоєння їм номерів PESEL. У розпорядженні кожного з них буде перекладач і фотограф.

– У рамках Кельцького місцевого самоврядування відкриваємо два пункти допомоги та реєстрації. Один у ратуші міста Кельце на вулиці Шимановського, де знаходиться РАЦС та управління цивільних справ, а інший на автовокзалі за адресою вул. Чарновська, де зараз є інформаційний пункт, каже віце-президент Агата Войда.

Пункт обслуговування при Ратуші за адресою вул. Шимановського прийматиме заявки від 7:30 - 15:30 з середи, 16 березня. У свою чергу, за адресою вул. Чарновська, подавати заявки можна буде з четверга, 17 березня, з 8:00 до 17:00

Усі громадяни України, які перетнули кордон із Польщею після 24 лютого цього року, можуть зареєструвати своє перебування в Польщі якщо збираються залишитися в нашій країні.

Особи, які подають заявку на отримання номера PESEL, повинні прийти в один із двох пунктів.

- Візьміть із собою фотографію та проїзний документ. В ідеалі це має бути паспорт, карта поляка або інший документ, що посвідчує особу. У разі дітей допустимо свідоцтво про народження, також українською мовою. У дітей старше 12 років на місці знімуть відбитки пальців. Тому вони мають бути присутніми особисто при подачі заяви, – інформує заступник начальника відділу реєстру та громадянських справ Кельцеської мерії Анна Навроцька.

У кожному з пунктів громадяни України зможуть розраховувати на допомогу міської влади та перекладача.

Реєстрація безкоштовна і займає приблизно півгодини. Тому просимо набратися терпіння та звертаємося до громадян України масово не відвідувати пункти в перші дні реєстрації.

Пункти, підготовлені мерією міста Кельце для обслуговування біженців з України, які звертаються за номером PESEL:

Ратуша Кельце

вул. Шимановського 6

телефон: 41 36 76 590

Автовокзал (інформаційний пункт)

вул. Чарновська 12

тел.538 508 081

Що таке номер PESEL:

Це одинадцятизначний цифровий код, який однозначно ідентифікує фізичну особу. Номер PESEL включає:

• датy народження,

• послідовний номер,

• гендерне позначення,

• контрольнy цифрy.

Це необхідно для того, щоб користуватися послугами охорони здоров’я, соціальною допомогою та відкрити бізнес у Польщі.

Lp. Nazwa Typ Rozmiar
1. wniosek o PESEL dla RUS_zm v.04_popr_na.pdf PDF 497.94 KB