KH-KIPPER wspiera kieleckich uczniów i studentów

Firma jest wiodącym w Polsce i uznanym w branży producentem zabudów-wywrotek na samochody ciężarowe powyżej 12 t dopuszczalnej masy całkowitej. Pracowników pozyskuje przede wszystkim z Kielc, współpracując z Politechniką Świętokrzyską, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz szkołami średnimi.

Na zaproszenie Konstantego Kamionki – założyciela KH-KIPPER i Andrzeja Kamionki, prezesa zarządu, zakład produkcyjny w Kajetanowie odwiedził prezydent Kielc Bogdan Wenta.

- KH-KIPPER to rodzinna firma, która uczestniczy w życiu naszego miasta. Objęła swoim patronatem klasę patronacką w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Bardzo cieszymy się, że biznes wspiera młodych kielczan i wskazuje im kierunki w jakich warto się kształcić, aby znaleźć zatrudnienie – powiedział prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Firma zatrudnia prawie pół tysiąca osób.

- Wśród nich są już pierwsi pracownicy, którzy szkolili się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Cieszy nas, że powstało tak nowocześnie wyposażone Centrum. Współpraca układa się bardzo dobrze – mówi Andrzej Kamionka prezes zarządu KH-KIPPER.

W ramach współpracy z CK Technik organizowane są praktyki zawodowe, staże, szkolenia i warsztaty prowadzone w Centrum oraz w zakładzie produkcyjnym.

- Kadrę inżynierską pozyskujemy głównie z Politechniki Świętokrzyskiej. Od wielu lat współpracujemy z kielecką uczelnią, dzięki czemu mamy lepsze warunki i możliwości niż firmy w innych regionach kraju – dodaje Andrzej Kamionka.

W razie potrzeby uczelnia wykonuje także interesujące przedsiębiorcę badania lub obliczenia.

W ubiegłym roku KH-KIPPER obchodził 25-lecie istnienia.

- W 1997 roku razem ze znajomym z Holandii wpadliśmy na pomysł, że zrobimy coś między podwoziem samochodowym a posypywarką i pługiem, stąd wzięły się wywrotki. Ponieważ w Kielcach duże tradycje miała Polmo SHL, która produkowała m.in. wywrotki i cysterny, łatwiej było znaleźć specjalistów w tej branży. Zaczynaliśmy w spartańskich warunkach – wspomina Konstanty Kamionka, założyciel firmy.

Obecnie KH-KIPPER posiada dwa zakłady produkcyjne koło Kielc: w Kajetanowie, gdzie mieści się siedziba firmy oraz w Skarżysku-Kamiennej. Produkuje także urządzenia hakowe, przyczepy i naczepy, zajmuje się sprzedażą, montażem i serwisem żurawi samochodowych, systemów hydrauliki siłowej oraz urządzeń hakowych innych producentów. Jej produkty wykorzystywane są w branży budowlanej, energetycznej, komunalnej, wydobywczej czy rolniczej.

Cały proces realizacji zaczyna się po pozyskaniu zamówienia. Dokumentacja produktu powstaje w dziele projektowania, gdzie zatrudnionych jest ponad 30 konstruktorów i technologów. Następnie wszystko trafia do produkcji.

- Od kilku lat wykonujemy około 2 tysięcy produktów rocznie. Przy obecnej infrastrukturze jesteśmy w stanie dojść do około 3 tysięcy sztuk produktów. Chcemy się dalej rozwijać – podkreśla prezes firmy.

Od kilku lat sprzedaż zagraniczna stanowi powyżej 80% obrotów. Wywrotki z zabudowami KH-KIPPER mają swoich odbiorców na całym świecie – w Europie, Azji, Afryce, Ameryce Południowej czy Australii i Oceanii.

Świętokrzyska firma jest laureatem wielu prestiżowych nagród: Orzeł Eksportu Województwa Świętokrzyskiego 2016 w kategoriach Najdynamiczniejszy eksporter oraz Innowacyjny eksporter, wieloletnie wyróżnienia w plebiscycie najbardziej dynamicznych małych i średnich przedsiębiorstw – Gazele Biznesu, MOTO IDEA 2015 w kategorii Market Leader - Naczepy i zabudowy, Diamenty Miesięcznika Forbes 2018 za zajecie II miejsca w kategorii firm 50-250 mln PLN w kat. woj. świętokrzyskie oraz liczne nagrody kieleckich Targów Autostrada – Polska, Rotra za udoskonalane produkty targowe.

Konstanty Kamionka, założyciel KH-KIPPER na wniosek prezydenta Kielc Bogdana Wenty, został uhonorowany w tym roku Nagrodą Miasta Kielce za 2022 rok.