Kielczanie pamiętają o powstańcach listopadowych

Powstańcy listopadowi.jpg

W niedzielę 29 listopada, w dniu 190. rocznicy wybuchu powstania listopadowego, prezydent Kielc Bogdan Wenta oddał hołd powstańcom z 1830 roku, przy pamiątkowym głazie i krzyżu znajdującym się na skwerze u zbiegu ulicy Zagórskiej i Tarnowskiej.

Powstanie listopadowe wybuchło w Warszawie w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku i skierowane było przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Podchorążowie z Warszawskiej Szkoły Podchorążych Piechoty pod przywództwem ppor. Piotra Wysockiego zaatakowali siedzibę Wielkiego Księcia Konstantego – Belweder, a następnie wspólnie z warszawskim plebsem zdobyli Arsenał. Powstanie stopniowo objęło ziemie Królestwa Kongresowego.

Do wybuchu powstania doprowadziło narastające ograniczanie i łamanie przez rosyjskich zaborców zapisów Konstytucji z 1815 roku na terenie Królestwa Kongresowego, a także prześladowania i ograniczanie wszelkich przejawów patriotyzmu wśród ludności polskiej, zwłaszcza u młodych Polaków oraz liczne ruchy o charakterze narodowo- wyzwoleńczym na terenie ówczesnej Europy. Ten patriotyczny zryw upadł ostatecznie w październiku 1831 roku.

Powrót na początek strony