Komunikat Prezydenta Miasta Kielce ws. decyzji Wojewody Świętokrzyskiego

W związku z decyzją Wojewody Świętokrzyskiego, unieważniającą zarządzenie w sprawie nowego cennika opłat za przyjmowanie odpadów do Zakładu Unieszkodliwia Odpadów w Promniku, Prezydent Miasta Kielce informuje, że skorzysta z prawa wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach.

W opinii Prezydenta oraz służb miejskich, przedstawione rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Świętokrzyskiego jest niezasadne.

Decyzja Wojewody Świętokrzyskiego stawia Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami, któremu podlega ZUO, w bardzo trudnej sytuacji. Poprzez unieważnienie zarządzenia, wciąż obowiązującym pozostaje stary cennik, w którym opłaty za odbiór odpadów znacznie odbiegają od aktualnych stawek rynkowych. W rezultacie, spółka na chwilę obecną przynosi straty.

W konsekwencji podjętej decyzji, jej skutki poniosą wyłącznie mieszkańcy Kielc, którzy do odpadów przywożonych spoza Kielc - w większości z terenu gmin Powiatu Kieleckiego - będą musieli dopłacać do pół miliona złotych miesięcznie. Rocznie ta kwota może wynieść nawet do 6 milionów złotych.

Jeżeli nie zostaną zainicjowane natychmiastowe działania, spółka w ciągu najbliższych miesięcy może utracić płynność finansową. Z tego powodu, w najbliższych dniach Prezydent Miasta Kielce podejmie stosowne kroki, by zabezpieczyć interes zarówno PGO, jak również mieszkańców Kielc - aż do czasu rozstrzygnięcia skargi przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

Przypomnijmy, że nowy cennik zakładał regulację cen, dając Miastu Kielce - jako jedynemu właścicielowi spółki, który od lat ponosi pełną odpowiedzialność prawną i finansową za jej funkcjonowanie - niższe stawki niż pozostałym, prywatnym podmiotom z terenu całego kraju. Dotychczas cennik był jednolity dla wszystkich.

Należy również zaznaczyć, że obecnie obowiązująca w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów w Promniku cena 248 zł za odbiór zmieszanych odpadów komunalnych jest poniżej kosztów przetwarzanych odpadów -  w podobnych instalacjach w kraju ceny wahają się w granicach 500-600 zł.

Zarządzenie Prezydenta Kielc zostało poprzedzone uchwałą opiniującą Rady Miasta Kielce, która zyskała przychylność radnych - radni zagłosowali za lub wstrzymali się od głosu, nikt nie był przeciw.

W obliczu pojawiających się komentarzy w mediach, zdziwienie mogą budzić słowa Wójta Gminy Strawczyn o "niepotrzebnym zróżnicowaniu opłat" oraz o tym, że „przy partnerskim zachowaniu nie powinno w ogóle dojść do takiej sytuacji”*. To na terenie tej gminy, w Promniku znajduje się Zakład Unieszkodliwiania Odpadów, należący do PGO. Z tego tytułu spółka, której jedynym właścicielem jest Miasto Kielce, płaci rocznie Gminie Strawczyn 1 milion 960 tys. zł podatku.

Jednocześnie PGO, w ramach projektu, zbudowało w Promniku drogę dojazdową do zakładu - koszt inwestycji wyniósł 1,3 miliona złotych. Spółka obecnie dzierżawi drogę, za co Gmina Strawczyn rocznie otrzymuje kwotę 21 tys. zł podatku. Co ważne podkreślenia, z drogi korzystają również mieszkańcy gminy.

Wójt Gminy Strawczyn był także jednym z pierwszych, który wyraził chęć przystąpienia do Międzygminnego Związku Gospodarki Odpadami (dotychczas uczyniło to już 14 spośród 17 zainteresowanych gmin Powiatu Kieleckiego). Z inicjatywą jego powstania, w wyniku partnerskich rozmów z przedstawicielami gmin, wyszedł Prezydent Kielc.

Zaskakujące są również słowa Burmistrza Miasta i Gminy Chęciny. „Na pewno dla wszystkich gmin decyzja wojewody jest dobra, bo otwiera furtkę do dalszego dialogu. Miasto Kielce jest największym udziałowcem w spółce, rozumiemy, że lider być musi, jednak decyzje powinny zapadać w oparciu o rozmowę i wspólne ustalenia”*.

Miasto Kielce, a zatem mieszkańcy Kielc nie są największym udziałowcem w spółce, lecz jedynym. To oznacza, że ponoszą pełną odpowiedzialność za jej funkcjonowanie - zarówno prawną, jak i finansową. Na przestrzeni ostatnich lat, spółka musiała zostać dokapitalizowana kilkukrotnie, na łączną kwotą ok. 7 milionów złotych. Środki pochodziły z budżetu miasta, a więc bezpośrednio od mieszkańców Kielc.

Należy przypomnieć również, że zarządzenie o nowym cenniku Prezydent Kielce podpisał w dniu 10 lutego 2020 roku, czyli po rozmowach z przedstawicielami gmin Powiatu Kieleckiego. Ich rezultatem była zapowiedź powołania Międzygminnego Związku Gospodarki Odpadami i podjęcia wspólnych prac w tym zakresie. Decyzję Prezydenta o konieczności zmiany cennika przedstawiciele gmin przyjęli wówczas ze zrozumieniem, o czym mogą świadczyć wcześniejsze wypowiedzi w artykułach prasowych.

Z punktu widzenia mieszkańców Kielc, dziwić może także medialna wypowiedź Przewodniczącego Rady Miasta Kielce: „Nie podobało mi się to, w jaki sposób była skonstruowana potencjalna podwyżka. Widziałem nierówność stron, natomiast nie widziałem podstawy prawnej”*.

W opinii władz miasta, powinnością Prezydenta Kielc oraz jego służb jest ochrona interesów mieszkańców Kielc, którzy poprzez ponoszenie dodatkowych kosztów związanych z funkcjonowaniem spółki, byli w ostatnich latach stroną pokrzywdzoną - w przeciwieństwie do mieszkańców gmin Powiatu Kieleckiego oraz podmiotów prywatnych. To jedyna nierówność stron, co do której istoty należy się zgodzić.

* wypowiedzi pochodzą z materiału Radia Kielce o tytule „Wojewoda unieważnił zarządzenie prezydenta ws. opłat za odbiór śmieci w Promniku”, który został opublikowany na stronie internetowej http://www.radio.kielce.pl/pl/post-100604 w dniu 25.02.2020 r.