Miasto proponuje nowe rozwiązania komunikacyjne na ulicach Artwińskiego i Olszewskiego

Wygrodzenie buspasa na ulicy Olszewskiego tzw. jerseyami oraz wyznaczenie dodatkowego przystanku dla wsiadających na ulicy Artwińskiego – to ustalenia wypracowane podczas piątkowego posiedzenia zespołu ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego.

- Rozmawialiśmy o rozwiązaniach, które miałyby usprawnić ruch w mieście, przede wszystkim o zakorkowanych buspasach i zmianach jakie należy wprowadzić, aby ten ruch odbywał się płynnie – mówi Arkadiusz Kubiec, zastępca prezydenta Kielc.

Spotkanie było odpowiedzią kieleckiego ratusza na problemy zgłaszane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach.  Uczestniczyli w nim przedstawiciele kancelarii prezydenta, drogowców, służb miejskich, policji i Zarządu Transportu Miejskiego. W dyskusji mieli także wziąć udział prezes zarządu MPK Elżbieta Śreniawska oraz Bogdan Latosiński przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Transportu Publicznego MPK, ostatecznie zrezygnowali z udziału w spotkaniu zespołu.

- Ubolewam nad tym, że na tym spotkaniu zabrakło przedstawicieli Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji, bo liczyliśmy na dobrą, konstruktywną rozmowę, dialog, który mógłby sprawić, że mieszkańcy Kielc będą zadowoleni z transportu, który próbujemy układać w mieście Kielce – stwierdził Arkadiusz Kubiec, zastępca prezydenta Kielc.

W organizacji ruchu na ulicy Olszewskiego planowane są duże zmiany. Wygrodzenie buspasa tzw. jerseyami ma zapobiec jego blokowanie przez inne auta.

- Służby odpowiedzialne za komunikację będą obserwować jak to rozwiązanie się sprawdza. Dajemy sobie czas około półtora do dwóch miesięcy. Jeżeli okaże się, że to rozwiązanie nie zdaje egzaminu, to wówczas jest możliwość wdrożenia drugiego wariantu zmian w organizacji ruchu, nieco bardziej radykalnego, polegającego na tym, że buspas na ulicy Olszewskiego zostanie nieco skrócony jeszcze przed skrzyżowaniem z ulicą Łódzką, a na jego końcu zostanie usytuowany przystanek. Kierowcy, który będzie chciał poruszać się tym buspasem, nic to nie da, ponieważ finalnie i tak będzie musiał wjechać na pas ruchu ogólnego – tłumaczy Jarosław Skrzydło, rzecznik MZD.Jeżeli pierwszy wariant rozwiązań przyniesie efekty, ten drugi nie będzie wprowadzany – wyjaśnia rzecznik MZD.

Natomiast na ulicy Artwińskiego  wyznaczony zostanie dodatkowy przystanek dla wsiadających. - Zmianie ulegnie lokalizacja wiaty przystankowej, zostanie ona przesunięta na ten nowy przystanek i będzie nieco bliżej wejścia do Świętokrzyskiego Centrum  Onkologii – dodaje Jarosław Skrzydło, rzecznik MZD.

Nowe rozwiązania komunikacyjne zostaną wprowadzone w ciągu trzech tygodni.