Mistrz Mowy Polskiej 2021 poszukiwany

20 września poznamy tegorocznych laureatów nagrody Mistrz Mowy Polskiej. To zaszczytne wyróżnienie przyznawane jest od 2000 roku. Po raz pierwszy finałowa gala odbędzie się w Kieleckim Centrum Kultury.

Program Mistrz Mowy Polskiej powstał w grudniu 2000 roku z inicjatywy Magazynu Konsumenta Solidna Firma. Twórcą koncepcji Programu był Bogdan Chojna – autor wielu istniejących do tej pory Programów, akcji społecznych i konkursów gospodarczych, jak choćby – znanego powszechnie – „Teraz Polska”. Mimo tragicznej śmierci jego twórcy w lutym 2005 roku, Program Mistrz Mowy Polskiej przetrwał do dziś, a kolejne lata jego realizacji potwierdzają nie tylko celowość organizowania tego typu przedsięwzięć, lecz także wykazują, że istnieje duże zainteresowanie nim ze strony instytucji oraz osób i środowisk opiniotwórczych, w tym także mediów.

Ten społeczny program o zasięgu ogólnokrajowym, popularyzujący język polski nagradzając osoby, które posługują się nim z pasją, przykuwając uwagę słuchaczy i rozmówców, dbając o styl i poprawność, odbywa się w naszym województwie po raz pierwszy. Przywilejem organizatorów jest możliwość nominowania do tytułu Mistrza Mowy Polskiej mieszkańców regionu.

Wśród laureatów z lat ubiegłych, znanych z gazet czy telewizji, są także osoby reprezentujące małe środowiska lokalne. Kieleckie Centrum Kultury zachęca do zgłaszania kandydatów do tego zaszczytnego tytułu. Mogą oni proponować swoją kandydaturę samodzielnie lub być nominowani przez osoby trzecie.

UWAGA!!! Formularz zgłoszeniowy, który znajduje się na stronie https://www.kck.com.pl/mistrz-mowy-polskiej należy przesłać do 10 marca. Przesłuchania świętokrzyskich kandydatów odbędą się 15 i 16 marca. Ich zadaniem będzie przygotowanie ok. 5-minutowego wystąpienia na dowolny temat.

Jury pod przewodnictwem dr hab. prof. Marzeny Marczewskiej, dyrektor Instytutu Bibliotekoznawstwa i Językoznawstwa UJK w Kielcach, wyłoni grupę osób, która przejdzie do II etapu. W nim zaprezentują swój oratorski kunszt przed członkami Rady Programu Mistrza Mowy Polskiej, do której dołączy prof. Marzena Marczewska. II etap odbędzie się 15 kwietnia.

W ramach promocji Gali Mistrzów Mowy Polskiej, Kieleckie Centrum Kultury organizuje spotkania Mistrzów z lat ubiegłych, z kielecką publicznością. Wśród spodziewanych, znakomitych gości są Barbara Krafftówna, Grażyna Barszczewska, Magdalena Zawadzka, Teresa Budzisz - Krzyżanowska, Jerzy Trela, Tomasz Raczek, Maciej Stuhr, Przemysław Babiarz czy Andrzej Seweryn. Pierwsze spotkanie odbędzie się 18 marca.

Uroczysta Gala Finałowa odbędzie 20 września 2021 roku na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury.

Honorowymi gospodarzami tegorocznej XXI Gali Mistrzów Mowy Polskiej są Kieleckie Centrum Kultury i Prezydent Miasta Kielce.