Moc atrakcji na I Festiwalu Wiatru - pikniki dla mieszkańców

Aż 5 pikników rodzinnych wypełnionych mnóstwem atrakcji czeka na uczestników, trwającego tydzień, I Festiwalu Wiatru, który rozpocznie się już w najbliższą sobotę i potrwa do niedzieli 26. września. Wydarzenie organizuje Miasto Kielce wspólnie z 30. Partnerami. Festiwal zainauguruje „Zwiewny Wieczór z modą, sztuką i literaturą” w sobotę 18. Września, o godz. 17:00 na Dworcu Autobusowym w Kielcach.

Jednak wcześniej, bo już od godz. 14:00 rozpocznie się rodzinny festyn na osiedlu „Uroczysko”, organizowany przez  Świętokrzyską Spółdzielnię Mieszkaniową pod patronatem prezydenta Kielc Bogdana Wenty. W programie znajdą się m.in.: występy artystyczne, konkursy z nagrodami oraz liczne atrakcje, takie jak: dmuchany zamek, zjeżdżalnia, suchy basen, trampolina, pokazy Straży Miejskiej i Policji, prezentacje  przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich, Miejską Bibliotekę Publiczną, Kluby Wolna Strefa i Klub Seniora, Stowarzyszenie Miłośników Szwejka i Sztuk Wszelakich Regiment Kielecki, warsztaty, a także stoiska: edukacyjne - Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska oraz Wydziału Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej UM Kielce, na którym będzie można uzyskać informacje dotyczące Budżetu Obywatelskiego oraz Strategii Rozwoju Miasta. Ponadto będzie można się zaszczepić przeciwko COVID-19, dzięki akcji NZOZ Supramed. Na uczestników czekać będzie nie tylko strawa dla ducha, ale także: darmowa wata cukrowa, Słodki Food Truck i darmowy grill.

Z kolei następnego dnia, w niedzielę 19 września, w godz. 15:00-18:00, na scenie na Skwerze im. Edwarda Modrzejewskiego przed Dworcem Autobusowym odbędzie się piknik rodzinny pt. „Odleć z Ufo”, zaś o godz. 20:00 rozpocznie się koncert zespołu „Letni”. Piknik połączony będzie z pokazem baniek mydlanych „Bubble show” i latawców, odbędą się także animacje, gry i zabawy. Nie zabraknie również darmowej waty cukrowej.

Na poniedziałek 20. września w godz. 15.30-19.00 Przedszkole Samorządowe nr 25 przy ul. Wojewódzkiej 12 b zaprasza wszystkich chętnych na kolejny piknik rodzinny pn.  „Wietrzne inspiracje”. Gwoździem programu będzie przeciąganie liny dla mężczyzn o Puchar Prezydenta Miasta Kielce. W trakcie wydarzenia w ogrodzie przedszkolnym będzie można zobaczyć pokaz Szalonego Naukowca, animacje dla dzieci, taneczne, pokaz mydlanych baniek, występ chóru "Małe nutki", zabawy na dmuchańcu. Dostępna będzie także przejażdżka kucykiem, akcja "Czy ja mogę zostać strażakiem", (wizyta w wozie strażackim), ponadto malowanie twarzy dzieciom i wplatanie kolorowych warkoczyków. Nie zabraknie także grilla, swojskiego jadła, kawiarni z domowym ciastem, a saturator z wodą z sokiem zapewnią Wodociągi Kieleckie.

„W porywach letniego wiatru”- to tytuł kolejnego pikniku rodzinnego, który Miasto Kielce organizuje wspólnie z Robotniczą Spółdzielnią Mieszkaniową "Armatury" na osiedlu Podkarczówka w piątek 24 września, w godz. 16:00-19.00. Wśród licznych atrakcji, na mieszkańców czekają: dmuchana zjeżdżalnia, pokazy baniek mydlanych i latawców, animacje, gry i zabawy, w tym - dla dzieci - wyścigi stateczków napędzanych podmuchem oraz bezpłatna wata cukrowa i grill. Będzie malowanie dziecięcych buziek oraz warsztaty aromaterapii. Tu także będzie można uzyskać informacje na temat najnowszej edycji Budżetu Obywatelskiego. Jedną z atrakcji będzie stoisko Energetycznego Centrum Nauki KPT, gdzie odwiedzający dowiedzą się, czym są polimery i termokurczliwość. Uczestnicy poznają specjalne tworzywo termoplastyczne, które będzie pomocne w wykonywanym eksperymencie. Użyją swojej wyobraźni plastycznej, a korzystając z magicznych zdolności pomniejszania i piekarnika,  pod okiem edukatorów wykonają zaprojektowane przez siebie breloczki.

W sobotę 25 września, w godz. 15.00 -17.00, cykl pikników zwieńczą Regaty żeglarskie o Puchar Prezydenta Kielc na Zalewie kieleckim, którym towarzyszyć będzie piknik rodzinny pn. „Wiatr w żagle”.  Na wszystkich chętnych czekają rowery wodne, przejażdżki motorówkami, kajaki, animacje, muzyka  oraz liczne konkursy.

W trakcie pikników na os. Uroczysko i Podkarczówka odbędzie się już II edycja „Bitwy na dzwony” - Uroczysko vs. Podkarczówka. Oba osiedla rywalizować będą o największą liczbę zebranych plastikowych odpadów do specjalnych pojemników, tzw. dzwonów. Partnerem wydarzenia jest kieleckie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami, które podstawi wspomniane „dzwony” na osiedla, na czas trwania tam festynów, a następnie zważy ich zawartość. Na wszystkich, którzy przyniosą co najmniej 3 opakowania z tworzyw, czekają nagrody ufundowane przez spółkę.

Program Festiwalu Wiatru koordynuje Biuro Promocji i Współpracy z Zagranicą w Wydziale Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce.