Moc wydarzeń z okazji Dnia Św. Patryka. Tym razem w nieco innej formule.

Przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe oraz inne miejskie instytucje uczestniczą w tegorocznej edycji obchodów Dnia Św. Patryka. Jak co roku, na zaproszenie Ambasador Irlandii Emer O’Connell, Miasto Kielce przyłączyło się do międzynarodowej akcji uczczenia patrona zielonej wyspy.

Tradycją jest podświetlanie w tym dniu wybranych budynków na terenie miasta, w ramach akcji Global Greening, na kolor zielony - jeden z symboli Irlandii. W tym roku, na prośbę Ambasady, zostaną one oświetlone w barwach żółtej i niebieskiej, jako gest solidarności z walczącymi Ukraińcami. W Kielcach wśród oświetlonych obiektów znajdą się:

- gmach Ratusza,

- budynek Centrum Geoedukacji Geonatury Kielce

- foyer hallu głównego Kieleckiego Centrum Kultury

- budynek Staropolskiej Szkoły Wyższej w Kielcach (obecnie Akademii Nauk Stosowanych w Kielcach)

- gmach Galerii Echo

- budynek Domu Kultury „Zameczek”

- Kielecki Teatr Tańca - elewacja budynku KCK, na wysokości 2 piętra

Oprócz tego kieleckie szkoły oraz instytucje kultury przygotowały na dzień 17 marca szereg atrakcji. Odbędą się quizy, warsztaty i konkursy plastyczne. Będzie sadzenie klonów, koncert, warsztaty kulinarne i taneczne, wystawy, nagrania oraz spotkanie on-line z irlandzką rodziną w Dublinie. W wielu placówkach uczniowie przyjdą na zajęcia ubrani na zielono.

Staropolska Szkoła Wyższa (obecnie Akademia Nauk Stosowanych w Kielcach) zorganizuje spotkanie - wykład w języku angielskim z przedstawicielem Irish-Polish Society w Dublinie p. Patrickiem Quigley, powieściopisarzem i felietonistą.

Wyjątkową niespodziankę przygotowała także Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach, która obok lekcji bibliotecznych i spotkania organizowanego we współpracy z Fundacją Kultury Irlandzkiej, przeprowadziła konkurs o tematyce irlandzkiej. Zwycięzca otrzyma voucher do irlandzkiej restauracji w Kielcach. Ponadto w filii nr 9 MBP, przy ul. Okrzei 9, w ramach cyklu Wieczorków kulturalno-językowych, 17 marca o godz. 17.00 odbędzie się m.in. spotkanie z mieszkającymi w Kielcach Irlandczykami.

Program obchodów Dnia św. Patryka koordynuje Biuro Promocji i Współpracy z Zagranicą w Wydziale Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy do udziału!

Dzień Św. Patryka - plakat Grzegorza.jpg