Zainteresowanie udziałem w XV edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa TSW ze strony przedsiębiorstw, jak też producentów warzyw i owoców, jest ogromne. Edycja TSW 2025 zgromadziła ponad 457 wystawców z 18 krajów. Wydarzenie ponownie stało się największym spotkaniem branży ogrodniczej w Europie Środkowo-Wschodniej. Po raz trzeci na terenie Targów Kielce organizuje je Oficyna Wydawnicza Oikos z Warszawy.
- Wśród setek wystawców znajdą się firmy, które zaprezentują rozwiązania wspomagające producentów warzyw i owoców w zabezpieczaniu upraw przed przymrozkami, gradem i suszą – mówił Jacek Kłudka, prezes Oficyny Wydawniczej Oikos z Warszawy i dyrektor targów TSW.
- Dzisiejsze targi są dobrym przykładem tego, jak istotną częścią polskiego sektora rolno-spożywczego jest sektor sadownictwa i warzywnictwa. Ulokowanie tych targów już po raz trzeci w Kielcach, jest okazją do zaprezentowania dobrej oferty kieleckiego ośrodka. To także piękne uzupełnienie dla sztandarowych targów, dla sektora rolno- spożywczego, czyli Targów Techniki Rolniczej AgroTech – mówił w trakcie uroczystego otwarcia 15. jubileuszowych Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Adam Nowak.
Ekspozycja obejmuje maszyny do pracy w sadach i warzywnikach, do sortowania i pakowania. Plantatorzy warzyw i owoców znajdą pełną ofertę najnowszych nawozów, biostymulatorów, środków ochrony roślin. Poznają najnowszą ofertę systemów nawadniających, konstrukcji sadowniczych czy tuneli foliowych. Nie zabrakło firm zajmujących się przechowalnictwem i chłodnictwem, a także przetwórstwem czy przedsiębiorstw prowadzących obrót owocami i warzywami. Ofertę dopełnia materiał szkółkarski i nasienny. W Targach Kielce obecni są również przedstawiciele świata nauki, doradcy, a także firmy ubezpieczeniowe oraz instytucje finansowe.
Ponownie przygotowane zostały poletka pokazowe – jagodowe i sadownicze, które podczas poprzedniej edycji cieszyły się bardzo dużą popularnością. Specjaliści zadbają, by plantacje były wyposażone w nowoczesne kompleksowe rozwiązania zagospodarowania sadów i jagodników: nowe odmiany drzewek i sadzonek, różnego rodzaju słupowe konstrukcje nośne, siatki przeciwgradowe, folie ochronne, maszyny tradycyjne oraz autonomiczne do pielęgnacji i zbioru owoców, systemy nawadniające i nawożące, automatyczne stacje meteorologiczne oraz monitorujące występowanie szkodników, a także ule dla zapylaczy.
Wystawie innowacyjnych technologii towarzyszą konferencje. Prelegenci przekazują najbardziej aktualną wiedzę praktyczną. Wśród ekspertów znajdują się polscy i zagraniczni naukowcy oraz doradcy prezentujący najnowsze rozwiązania dla rynku ogrodniczego. W środę, 22 stycznia odbyła się XV Konferencja Sadownicza oraz III Konferencja Jagodowa, a w czwartek, 23 stycznia zaplanowane są: XV Konferencja Warzywnicza, XII Konferencja Truskawkowa oraz II Konferencja Maszynowa.
Tradycyjnie podczas TSW 2025 zostały przyznane prestiżowe nagrody im. prof. Szczepana A. Pieniążka. Po raz 11. jury uhonorowało najbardziej innowacyjne i korzystne dla ogrodnictwa, środowiska oraz społeczeństwa produkty.
Bilety oraz szczegółowe informacje dostępne są stronie internetowej organizatora Targów TSW – www.tsw.pl.