Narodowe Święto Niepodległości

Wywieśmy biało-czerwoną. 11 listopada, obchodzimy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Zapraszamy do udziału w uroczystościach z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Zachęcamy również Kielczan do wywieszenia flag i udekorowania domów, czy balkonów barwami narodowymi.

11 listopada wspólne świętowanie rozpocznie złożenie kwiatów przy pomniku Niepodległości o godz. 10.30. Następnie o godz. 11.00 w Bazylice Katedralnej odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny. W samo południe na Placu przed Muzeum Narodowym wspólnie odśpiewamy hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Po przejściu ulicami: Małą, Sienkiewicza i Hipoteczną, na Plac Wolności rozpocznie się oficjalna część obchodów.

W programie uroczystości: złożenie meldunku, podniesienie flagi państwowej, odegranie hymnu, uroczysta zmiana wart, apel pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów, zapalenie zniczy, odśpiewanie pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego, defilada pododdziałów i koncert w wykonaniu orkiestry. Ponadto organizatorzy zaplanowali pokaz musztry paradnej i występy artystyczne, a o godz. 14.30 rozpocznie się koncert listopadowy.

„Drodzy Kielczanie, 11 listopada bądźmy razem. Pokażmy, że pamiętamy o naszych bohaterach i podziękujmy za ich poświęcenie. To dzięki nim możemy żyć w wolnej Polsce. Ich patriotyczna postawa zasługuje na najwyższy szacunek. Bądźmy dumni z naszego kraju, jego bogatej historii i wielowiekowej tradycji”.

Bogdan Wenta

Prezydent Kielc

Głównym organizatorem uroczystości jest Świętokrzyski Urząd Wojewódzki. Miasto Kielce jest organizatorem wydarzeń towarzyszących obchodom.

Biuro Wystaw Artystycznych

• Wystawa fotografii Krzysztofa Zająca pod tytułem „Biało-czerwona”. Wystawa odnosi się do symbolicznej wymowy flagi polskiej i tematycznie poświęcona jest Polsce i polskim sprawom. Będzie prezentowana do końca listopada - również w czasie Święta Niepodległości.

Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej

• 11 listopada ekspozycja OMPIO będzie otwarta, a wstęp na wystawy będzie bezpłatny. Dodatkowo 17 listopada o godz. 17.00 planowana jest prezentacja pamiętnika Michała Jaśnikowskiego - żołnierza, uczestnika I wojny światowej pt. „Chłopak z Kresów”. 

Muzeum Historii Kielc

• 10 listopada o godz. 17.00 muzeum zaprasza na wykład  pt. „Panorama Niepodległości w zbiorach ikonograficznych Muzeum Historii Kielc”. Podczas spotkania odbędzie się projekcja filmu z 1926 roku prezentująca Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej i relację z wizyty marszałka Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Zaprezentowane zostaną również najciekawsze eksponaty związane z odzyskaniem niepodległości: album fotograficzny z okresu walk Legionów Polskich na Wołyniu i szkice Andrzeja Olesia, przedwojennego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach do projektu urządzenia sanktuarium Marszałka Piłsudskiego w Pałacu Biskupim.

• 11 listopada w godz. od 10 do 16 muzeum zaprasza na pl. Wolności do stoiska, które będzie towarzyszyło uroczystym obchodom Narodowego Święta Niepodległości. Obok materiałów informacyjnych i wydawnictw muzealnych zaprezentowane zostaną unikatowe fotografie z walk 4. Pułku Piechoty Legionów na Wołyniu.

Dom Środowisk Twórczych w Kielcach

• 11 listopada odbędzie się koncert „Zgodnym chórem z Ukrainą”. Wystąpią: Jędrzejowski Chór Miejski i Chór Kameralny Krystynopol z Ukrainy. Początek spotkania o godz. 18:00. Wstęp wolny.

Bieg Niepodległości

Dzięki zaangażowaniu Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Biegaczy sieBIEGA tegoroczne Święto Niepodległości mieszkańcy Kielc i regionu uczczą na sportowo, biorąc udział w Biegu Niepodległości w sobotę, 12 listopada. Odbędzie się bieg główny – 10 km oraz bieg towarzyszący na dystansie około 1918 metrów. Miejsce startu i mety to Park Miejski w Kielcach. Start biegu głównego o godzinie 10:00, a krótkiego 9:45.

Powrót na początek strony