Nowoczesne laboratoria Politechniki Świętokrzyskiej oddane do użytku

Politechnika Świętokrzyska zakończyła budowę Centrum Naukowo-Wdrożeniowego Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego.

W ramach projektu CENWIS powstaje sześć nowych laboratoriów, a sześć innych zostanie doposażonych w aparaturę na miarę XXI wieku. Celem nowej jednostki jest zacieśnienie współpracy nauki z biznesem, a także szeroko pojęty rozwój regionu świętokrzyskiego, oparty na nowych technologiach.

- To ma być most łączący naukę i biznesTo, co dzieje się w zaciszu laboratoriów, ma wykorzystywać przemysł - mówi prof. Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

W uroczystości otwarcia nowego kompleksu naukowego Politechniki Świętokrzyskiej uczestniczyli m.in. przedstawiciele uczelni z rektorem prof. Wiesławem Trąmpczyńskim na czele, a także władze województwa świętokrzyskiego, parlamentarzyści oraz prezydent Kielc Bogdan Wenta wraz ze swoim zastępcą Marcinem Różyckim. Poświęcenia budynku dokonał ordynariusz diecezji kieleckiej bp Jan Piotrowski.

Powstanie kompleksu naukowego, to szansa na szersze wdrażanie nowych technologii, poprawę wydajności pracy świętokrzyskich przedsiębiorców oraz jeszcze lepsze kształcenie studentów. Nowa jednostka Politechniki Świętokrzyskiej wraz z kampusem Głównego Urzędu Miar będzie swoistym centrum badawczo-rozwojowym regionu.

W nowo wybudowanej hali laboratoryjnej zainstalowano już pierwszą aparaturę w Laboratorium Zaawansowanych Nanotechnologii i Nanomateriałów oraz Laboratorium Prototypowania i Eksploatacji Technologii i Instalacji Odnawialnych Źródeł Energii.

Naukowcy będą prowadzić badania między innymi nad sztuczną inteligencją, innowacyjnym modelowaniem 3D, automatyzacją procesów w przemyśle czy nanotechnologią.

Z badań ma skorzysta także współczesna medycyna. Laboratorium zaawansowanych nanotechnologii i nanomateriałów, współpracować będzie ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii przy produkcji implantów dla pacjentów.

Budowa Centrum Naukowo – Wdrożeniowego Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego, łącznie kosztować będzie ponad 75 milionów złotych, z czego ok. 67 milionów złotych pochodzi z funduszy unijnych.