Nowy punkt pomocy dla uchodźców przy Centrum Duszpasterskim w Kielcach

Punkt Informacji Medycznej i „Przystań” dla uchodźców powstały dzięki wsparciu Urzędu Miasta Kielce przy Centrum Duszpasterskim WESOŁA54 w Kielcach. Nowe miejsce służące uchodźcom mieści się tuż przy kościele akademickim św. Jana Pawła II. Obywatele Ukrainy uzyskają tam informację dotyczącą między innymi pomocy medycznej. Znajdą tu także opiekę dla dzieci.

W otwarciu placówki uczestniczyły zastępca Prezydenta Kielc Bożena Szczypiór oraz Katarzyna Perdzyńska-Zarzeczny pełnomocnik Prezydenta Kielc do spraw działań miasta na rzecz pomocy dla obywateli Ukrainy. Prezes Centrum Duszpasterskiego Wesoła 54, ks. prof. Rafał Dudała, dziękując szczególnie Urzędowi Miasta za wsparcie i współpracę, podkreślił, że to miejsce łączy dobre serca, ludzką inicjatywę i realną potrzebę pomocy w obliczu tego, co przeżywamy od 24 lutego.

- Dziękuję Pani Katarzynie Perdzyńskiej-Zarzeczny za inspirację i pomoc, żeby tutaj mógł powstać ośrodek, który będzie miał dwa cele. To podstawowa pomoc medyczna dla gości z Ukrainy oraz wsparcie dla ich dzieci w formie punktu dziennego pobytu – powiedział  ks. prof. Rafał Dudała.

Nowe miejsce pomocy na mapie Kielc dysponuje dwiema salami. W jednej z nich obywatele Ukrainy uzyskają informacje, w jaki sposób i gdzie mogą się leczyć. Będą mogli także np. wypożyczyć aparaty do mierzenia ciśnienia lub glukometry. Pomoc w zakresie zdrowia świadczyć będą Medyczni Wolontariusze Kielc.

- Chciałam podziękować wszystkim osobom, które włączają się w pomoc obywatelom Ukrainy, to różnego rodzaju organizacje i osoby prywatne, które są bardzo zaangażowane w swoich działaniach. Za wszystkie ich inicjatywy mocno trzymam kciuki – powiedziała Katarzyna Perdzyńska-Zarzeczny.

- Mieliśmy nadzieję, że wojna szybko się skończy, niestety wojna wciąż trwa. Widzimy, jak ważne są działania systemowe  – mówiła zastępca Prezydenta Kielc Bożena Szczypiór, podkreślając ścisłą współpracę w ramach punktów prowadzonych przez Miasto Kielce, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, czy kielecką Caritas oraz inne organizacje, a nowo otwartym Punktem przy Centrum Duszpasterskim Wesoła 54.

- We wszystkich punktach pojawią się informacje o działalności wszystkich tych placówek, aby każdy z potrzebujących mógł się dowiedzieć gdzie uzyska pomoc żywnościową, rzeczową, prawną czy medyczną – dodała Bożena Szczypiór.

Ponadto zostanie otwarty ośrodek „Przystań” udzielający wsparcia dzieciom ukraińskim z możliwością krótkiego pobytu dziennego. Goście z Ukrainy będą mogli tu zostawić dzieci pod opieką wolontariuszy Centrum Duszpasterskim WESOŁA54 – studentów i seniorów, aby w tym czasie załatwić sprawy urzędowe czy zrobić zakupy.

Wkrótce na stronie i profilu Centrum Duszpasterskiego WESOŁA54, będą podane dokładne informacje o godzinach działalności punktu.