O profilaktyce nowotworowej bez barier

Około 50 osób z dysfunkcją narządu słuchu wzięło udział w pierwszym spotkaniu edukacyjnym dotyczącym profilaktyki nowotworowej w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczych przy ul. Jagiellońskiej. Całość była tłumaczona na Polski Język Migowy. Zaplanowane są jeszcze dwa podobne wydarzenia. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Podczas poniedziałkowego spotkania przedstawiciele Świętokrzyskiego Centrum Onkologii poprowadzili wykład na temat znaczenia badań profilaktycznych, który był przyjęty z dużym zainteresowaniem. Pracownicy ŚCO odpowiadali na szereg pytań.

Kolejne spotkanie będzie miało charakter praktyczny z zastosowaniem fantomów w celu pokazania w jaki sposób samemu można dokonać samokontroli. Planowane jest równoczesne spotkanie z dietetykiem, będzie dokonywana analiza składu ciała, pomiar ciśnienia krwi.

Ponadto planowane jest przeprowadzenie badań w specjalistycznym pojeździe.

Wydarzenie to inicjatywa Anny Kwiatkowskiej, prezes Fundacji „Centrum Nauki i Rozwoju Żuraw” we współpracy z Jerzym Pióro, pełnomocnikiem Prezydenta Miasta ds. Osób Niepełnosprawnych, Andrzejem Janowskim, przewodniczącym Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Izabelą Opalińską, rzecznikiem Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Jest to pierwsze tego typu wydarzenie w regionie dedykowane wyłącznie osobom głuchym i niedosłyszącym.

20221017_160536.jpg 20221017_160536.jpg