Uroczystości upamiętniające żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów, którzy we wrześniu 1939 r. bronili Westerplatte, odbyły się przy Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Wydarzenie odbyło się z inicjatywy Społecznego Komitetu „Pamiętamy o Westerplatczykach”.
Niemal połowa załogi wojskowej składnicy tranzytowej na Westerplatte wywodziła się z kieleckiego 4 Pułku Piechoty Legionów, a żołnierze pochodzili z kieleckich wiosek i miasteczek. Żołnierze we wrześniu 1939 r. przez siedem dni bohatersko bronili się przed mającymi ogromną przewagę Niemcami.
Obchody poświęcone pamięci bohaterskich obrońców Westerplatte rozpoczęła msza święta w kieleckiej katedrze. Po jej zakończeniu uczestnicy przeszli pod Wojewódzki Dom Kultury, na murze którego zamontowana jest tablica Obrońcom Westerplatte ufundowana przez IPN w 2019 r. W uroczystości uczestniczyli członkowie społecznego komitetu „Pamiętamy o Westerplatczykach”, przedstawiciele władz państwowych i województwa, służb mundurowych, Wojska Polskiego, a także młodzież z kieleckich szkół. Władze Kielc reprezentował sekretarz miasta Szczepan Skorupski.
Po odegraniu Hymnu Państwowego i odczytaniu apelu pamięci, zebrani wysłuchali prelekcji Jakuba Mularczyka z Referatu Edukacji Historycznej IPN pt. „Losy Westerplatczyków z 4. PPL w Kielcach”. Uroczystości zakończyło zapalenie zniczy na grobach Westerplatczyków ppłk Leona Pająka i Juliana Rejmera, którzy spoczywają na Cmentarzu Starym w Kielcach.
Społeczny Komitet „Pamiętamy o Westerplatczykach” powstał z inicjatywy ks. bp. Mariana Florczyka. Tworzą go: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Kuria Diecezjalna w Kielcach, Wojewódzki Dom Kultury, Ochotnicze Hufce Pracy, 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Wojewoda Świętokrzyski, Prezydent Miasta Kielce oraz Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty.