Dwadzieścia sześć osób otrzymało dziś Platynowe Indeksy Politechniki Świętokrzyskiej podczas uroczystej gali finałowej. Laureaci konkursu będą mogli podjąć studia na uczelni bez konieczności przechodzenia tradycyjnej procedury rekrutacyjnej. W czwartej edycji konkursu wzięło udział 73 uczniów z całego województwa.
Politechnika Świętokrzyska po raz czwarty przyznała Platynowe Indeksy najzdolniejszym uczniom szkół ponadpodstawowych z województwa świętokrzyskiego. Uroczysta gala finałowa konkursu odbyła się w środę, 20 marca, w auli głównej uczelni. Wydarzenie stanowiło podsumowanie kilkumiesięcznej pracy 18 zespołów, które rywalizowały w sześciu kategoriach.
Celem konkursu jest inspirowanie młodzieży do rozwoju swoich pasji, zapoznanie ze środowiskiem akademickim oraz pokazanie możliwości studiowania na Politechnice Świętokrzyskiej — podkreślali organizatorzy wydarzenia. - Chcemy również wskazać młodym ludziom, że w przyszłości mogą znaleźć pracę w wiodących firmach naszego regionu.
Tegoroczna edycja konkursu, która rozpoczęła się jesienią 2024 roku, była drugą realizowaną w ramach projektu „Dziś uczeń – jutro student", finansowanego z programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027".
Przyszli inżynierowie i ekonomiści
Podczas gali zwycięskie zespoły zaprezentowały efekty swojej pracy. W kategorii Elektrotechnika i Elektromobilność zwyciężył zespół Jeźdźcy Wiatru z Zespołu Szkół Informatycznych im. gen. Józefa Hauke-Bosaka w Kielcach, który przygotował model turbiny wiatrowej.
W kategorii Informatyka najlepszy okazał się zespół PyBros z tej samej szkoły, prezentując system odcinkowego pomiaru prędkości. Wyróżnienie otrzymał zespół Świstaki z VI LO im. Juliusza Słowackiego w Kielcach za mobilny tłumacz językowy.
Zespół e-szklarnia z Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach zwyciężył w kategorii Automatyka, projektując zautomatyzowany system szklarniowy. W tej samej kategorii wyróżniono zespół Ich Troje z II LO im. Adama Mickiewicza w Skarżysku-Kamiennej.
W kategorii Mechanika i Budowa Maszyn pierwsze miejsce zajął zespół Azyl z Zespołu Szkół im. St. Staszica w Staszowie, który stworzył urządzenie do składania ubrań.
Ekonomiści z II LO im. Adama Mickiewicza w Skarżysku-Kamiennej wygrali w kategorii Ekonomia i Zarządzanie dzięki badaniom postaw uczniów szkół ponadpodstawowych na temat transakcji bezgotówkowych. Wyróżnienie przypadło zespołowi Ekonomiczne Orły z Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach.
W kategorii Inżynieria Środowiska i Odnawialne Źródła Energii triumfował zespół ECO-TKI z I LO Collegium Gostomianum w Sandomierzu z pracą dotyczącą mikroplastiku. Wyróżnienie otrzymał zespół Mons abiete z tej samej szkoły.
Łącznie sześć zespołów otrzymało nagrody główne, a cztery zostały wyróżnione. Platynowe Indeksy, które umożliwiają przyjęcie na studia bez tradycyjnej rekrutacji, trafiły do 26 laureatów konkursu.