Politechnika Świętokrzyska nagrodziła młode talenty Platynowymi Indeksami

Dwadzieścia sześć osób otrzymało dziś Platynowe Indeksy Politechniki Świętokrzyskiej podczas uroczystej gali finałowej. Laureaci konkursu będą mogli podjąć studia na uczelni bez konieczności przechodzenia tradycyjnej procedury rekrutacyjnej. W czwartej edycji konkursu wzięło udział 73 uczniów z całego województwa.

Politechnika Świętokrzyska po raz czwarty przyznała Platynowe Indeksy najzdolniejszym uczniom szkół ponadpodstawowych z województwa świętokrzyskiego. Uroczysta gala finałowa konkursu odbyła się w środę, 20 marca, w auli głównej uczelni. Wydarzenie stanowiło podsumowanie kilkumiesięcznej pracy 18 zespołów, które rywalizowały w sześciu kategoriach.

Celem konkursu jest inspirowanie młodzieży do rozwoju swoich pasji, zapoznanie ze środowiskiem akademickim oraz pokazanie możliwości studiowania na Politechnice Świętokrzyskiej — podkreślali organizatorzy wydarzenia. - Chcemy również wskazać młodym ludziom, że w przyszłości mogą znaleźć pracę w wiodących firmach naszego regionu.

Tegoroczna edycja konkursu, która rozpoczęła się jesienią 2024 roku, była drugą realizowaną w ramach projektu „Dziś uczeń – jutro student", finansowanego z programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027".

Przyszli inżynierowie i ekonomiści

Podczas gali zwycięskie zespoły zaprezentowały efekty swojej pracy. W kategorii Elektrotechnika i Elektromobilność zwyciężył zespół Jeźdźcy Wiatru z Zespołu Szkół Informatycznych im. gen. Józefa Hauke-Bosaka w Kielcach, który przygotował model turbiny wiatrowej.

W kategorii Informatyka najlepszy okazał się zespół PyBros z tej samej szkoły, prezentując system odcinkowego pomiaru prędkości. Wyróżnienie otrzymał zespół Świstaki z VI LO im. Juliusza Słowackiego w Kielcach za mobilny tłumacz językowy.

Zespół e-szklarnia z Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach zwyciężył w kategorii Automatyka, projektując zautomatyzowany system szklarniowy. W tej samej kategorii wyróżniono zespół Ich Troje z II LO im. Adama Mickiewicza w Skarżysku-Kamiennej.

W kategorii Mechanika i Budowa Maszyn pierwsze miejsce zajął zespół Azyl z Zespołu Szkół im. St. Staszica w Staszowie, który stworzył urządzenie do składania ubrań.

Ekonomiści z II LO im. Adama Mickiewicza w Skarżysku-Kamiennej wygrali w kategorii Ekonomia i Zarządzanie dzięki badaniom postaw uczniów szkół ponadpodstawowych na temat transakcji bezgotówkowych. Wyróżnienie przypadło zespołowi Ekonomiczne Orły z Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach.

W kategorii Inżynieria Środowiska i Odnawialne Źródła Energii triumfował zespół ECO-TKI z I LO Collegium Gostomianum w Sandomierzu z pracą dotyczącą mikroplastiku. Wyróżnienie otrzymał zespół Mons abiete z tej samej szkoły.

Łącznie sześć zespołów otrzymało nagrody główne, a cztery zostały wyróżnione. Platynowe Indeksy, które umożliwiają przyjęcie na studia bez tradycyjnej rekrutacji, trafiły do 26 laureatów konkursu.

Powrót na początek strony