Powstała biografia Jana Pazdura, historyka i autora monografii Kielc

pazdur wydawnictwo.jpg

Powstała biografia Jana Pazdura, historyka, autora monografii Kielc. Muzeum Historii Kielc zaprasza na promocję najnowszej książki z serii "Biografie kieleckie": "Jan Pazdur (1909-2001). Nauczyciel i uczony" autorstwa Andrzeja Rembalskiego i Zbigniewa Wójcika. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 20 lutego o godz. 17.00 w siedzibie muzeum przy ul. Świętego Leonarda 4. Będzie także transmitowane na żywo na profilu muzealnym na Facebooku.

Książka poświęcona jest postaci historyka najbardziej znanego kielczanom z dwutomowej monografii miasta "Dzieje Kielc do 1863 r." i "Dzieje Kielc 1864-1939" opracowanych z okazji obchodów IX Wieków Kielc.

Jan Pazdur związany był z Kielcami od 1932 r. jako nauczyciel, wydawca czasopisma krajoznawczego "Radostowa" i badacz dawnego przemysłu i techniki regionu świętokrzyskiego. Był też twórcą koncepcji ekomuzeum doliny rzeki Kamiennej, dzisiaj działającego jako Muzeum Przemysłu i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach. Autor wielu artykułów i książek, m.in. Zakłady metalowe w Białogonie i Starachowice - osiedle i zakłady do 1939 r.