Poznaliśmy zwycięzców 1. Plebiscytu publiczności "Wystrzałowy Kubuś!"

Ewa Lubacz, Michał Olszewski i spektakl „Legendy ziemi świętokrzyskiej” w reżyserii Marka Zákostelecký’ego to zwycięzcy plebiscytu publiczności Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” na najpopularniejszą aktorkę, najpopularniejszego aktora i najpopularniejsze przedstawienie poprzedniego sezonu artystycznego. Finał odbył się w piątek, 30 grudnia 2022. Laureatom gratulował wiceprezydent Kielc Marcin Chłodnicki.

W zorganizowanym po raz pierwszy przez Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego plebiscycie udział wzięli wszyscy aktorzy, których można było oglądać w ubiegłym sezonie na scenie kieleckiego teatru lalkowego oraz pięć spektakli.

Wybrani przez publiczność aktorka, aktor i przedstawienie otrzymali statuetki Wystrzałowego Kubusia!, zaprojektowane i wykonane przez Natalię Komorowską – absolwentkę ASP we Wrocławiu i ASP w Bratysławie, artystkę interdyscyplinarną, wykorzystującą w swoich pracach głównie szkło i wideo-art.

W głosowaniu mogli wziąć udział widzowie indywidualni oraz grupy lub klasy szkolne i przedszkolne. Wśród głosującej publiczności zostały wylosowane dwie nagrody: spotkanie z aktorką/aktorem oraz warsztaty z aktorką/aktorem.

Wydarzenie zwieńczyły „Kubusiowe piosenki” w nowych aranżacjach, w wykonaniu aktorów: Rafała Iwańskiego, Ewy Lubacz, Michała Olszewskiego, Małgorzaty Oracz i Agaty Soboty oraz muzyków: Wojciecha Lipińskiego, Jakuba Nowaka i Piotra Sitkowskiego.

Ewa Lubacz - aktorka TLiA „Kubuś”, szczudlarka, animatorka kultury, pedagog. Absolwentka Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku AT w Warszawie, UMCS w Lublinie (Animator i Menedżer Kultury) oraz UJK w Kielcach (Edukacja Muzyczna). Ukończyła kurs Pedagogów Teatru przy  IT im. Z. Raszewskiego w Warszawie w 2013 r. i School of Modern Mime 2015 w Warszawskim Centrum Pantomimy. W swoich działaniach wykorzystuje teatr pantomimy, teatr  uliczny, technikę dramy oraz metody J. Dormana. Założycielka grupy „TworzyMy” przy TLiA „Kubuś”. Brała udział  w programie Lwt w latach 2013, 2014 i 2015. 

Michał Olszewski - aktor TLiA „Kubuś”, żongler, dziennikarz, animator kultury, autor spektakli teatralnych. Absolwent Wyższej Szkoły  Dziennikarskiej w Warszawie, Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach oraz Politechniki Świętokrzyskiej. W swoich działaniach wykorzystuje metody pedagogiki cyrku oraz pedagogiki zabawy. Posiada bogate doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą: prowadzi warsztaty teatralne w TLiA „Kubuś”, na stałe współpracuje z Fundacją Studio TM, Muzeum Zabawek i Zabawy. W latach 2013, 2014 i 2015 wziął udział w programie „Lwt”. 

Marek Zákostelecký - reżyser i scenograf.

Ukończył scenografię na Wydziale Teatralnym DAMU Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Przez 20 lat pracował w teatrze DRAK w Hradec Králové we wschodnich Czechach - jednej z najważniejszych scen lalkowych w kraju, znaczącej również w kontekście międzynarodowym. W teatrze DRAK razem z reżyserem Jakubem Kroftą (obecnie dyrektorem artystycznym Wrocławskiego Teatru Lalek) przygotował wiele ciekawych, cenionych przez znawców przedstawień, mających bardzo duży wpływ na obecny kształt tego teatru.

Wielokrotnie nagradzany za swoje scenografie przygotowywane dla teatrów lalkowych i dramatycznych m.in. do spektakli: „Ostatnia sztuczka Georges’a Mélièsa” oraz „O szczęściu i nieszczęściu” Teatru DRAK z Hradec Kralove w Czechach, „Kino Palace” Teatru LALKA z Warszawy.

Realizacje w teatrze „Kubuś”:

    Dziadki, dziatki, 2015 (scenariusz razem z Elżbietą Chowaniec, a także reżyseria, scenografia, kostiumy i lalki).

    Pod adresem marzeń, 2019 (scenariusz razem z Elżbietą Chowaniec, a także reżyseria, scenografia, kostiumy i lalki).

    Legendy ziemi świętokrzyskiej, 2021 (scenariusz razem z Elżbietą Chowaniec, a także reżyseria, scenografia, kostiumy i lalki).

Powrót na początek strony