Program ochrony środowiska przed hałasem dla Miasta Kielce na lata 2020-2024

Prezydent Miasta Kielce informuje o przystąpieniu do opracowania projektu „Programu ochrony środowiska przed hałasem dla Miasta Kielce na lata 2020 - 2024" wraz z prognozą jego oddziaływania na środowisko. W przygotowaniu dokumentu uwzględnione będą opinie kielczan. Uwagi i wnioski można składać do 30 kwietnia 2020 r.

Wspomniany program został przygotowany przez firmę EKKOM Sp.zo.o., w oparciu o umowę z Gminą Kielce. Jest opracowywany po raz drugi, zgodnie z zapisami ustawy Prawo ochrony środowiska (art. 119) dla terenów, na których poziom hałasu przekracza poziom dopuszczalny.

Chodzi o  określenie priorytetów i wskazanie działań, mających na celu zmniejszenie uciążliwości i ograniczenie poziomu hałasu dla wszystkich obszarów miasta, w obrębie których zdiagnozowano przekroczenie wartości dopuszczalnych hałasu w środowisku.

Dokument ten, wraz z innymi miejskimi dokumentami strategicznymi, stanowi ważny element polityki miasta.

Autorzy opracowania stwierdzają, że w Kielcach zdecydowanie największe przekroczenia poziomów dopuszczalnych hałasu w środowisku powoduje ruch drogowy odbywający się po ulicach, szczególnie na terenach sąsiadujących z drogami krajowymi nr 73 i 74, drogami wojewódzkimi nr 786 i 762 oraz w centrum miasta. Chodzi głównie o  sąsiedztwo, zlokalizowanych w granicach miasta głównych dróg i ulic, jak: odcinki ul. Łódzkiej, al. Solidarności ,ul. Wrzosowej, 1 Maja czy Fabrycznej.

W programie przedstawiono propozycje działań krótkoterminowych, niezbędnych do polepszenia stanu akustycznego środowiska na terenie Kielc, strategię średnioterminową, zaplanowaną w perspektywie czasowej do 10 lat oraz - długoterminowe przedsięwzięcia mające na celu poprawę klimatu akustycznego w mieście, których realizacja miałaby się odbywać głównie w perspektywie czasowej ponad 10 lat.  

Ostatnią grupą działań naprawczych, proponowanych do realizacji w Programie, jest tzw. edukacja społeczna (edukacja ekologiczna). Jednym ze sposobów jej realizacji mogą być konsultacje społeczne, przeprowadzane m.in. w ramach opracowywania programów ochrony środowiska przed hałasem.

Działania te mogą być finansowane ze środków własnych miasta lub zarządców dróg czy linii kolejowych. Finansowanie działań może być również wsparte ze środków unijnych. Dodatkowo środki na edukację społeczeństwa w zakresie oddziaływania hałasu można pozyskiwać poprzez programy finansowe UE oraz z pomocą sponsorów i mediów. Program zostanie uchwalony przez Radę Miasta Kielce.


Uwagi i wnioski do ww. dokumentów można składać w terminie od 10 do 30 kwietnia 2020 r. 

- poprzez formularz na stronie Idea Kielce: http://idea.kielce.eu/konsultacje/program_halas.html
- podczas eksperckich dyżurów telefonicznych prowadzonych przez autorów opracowania z firmy EKKOM Sp. z o.o. (którzy będą również udzielać wyjaśnień i odpowiedzi) - w dniach 15 i 22 kwietnia 2020 r., w godz. 9:00 – 13:00, tel. 601 140 291,
- podczas dyżurów telefonicznych przedstawiciela Urzędu Miasta Kielce - codziennie w dni robocze, od 10 do 30 kwietnia 2020 r., w godz. 9:00 – 13:00, tel. 41 3676663,
- za pośrednictwem platformy ePUAP http://epuap.gov.pl (adres skrytki Urzędu Miasta Kielce /g94m13lgvz/skrytka),
- pisemnie na adres: Urząd Miasta Kielce – Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska, ul. Strycharska 6, 25-659 Kielce,
- ustnie do protokołu (po wcześniejszym kontakcie pod nr tel. 41 3676663)
- za pomocą środków komunikacji elektronicznej (bez konieczności opatrywania kwalifikowanym podpisem elektronicznym) na adres e-mail: halas@um.kielce.pl

Zaleca się składanie uwag i wniosków drogą elektroniczną. Organem właściwym do ich rozpatrzenia jest Prezydent Miasta Kielce.


Uwagi i wnioski złożone po upływie wskazanego terminu pozostawia się bez rozpatrzenia.

Powrót na początek strony