Rusza społeczne sprzątanie zielonych terenów Kielc

Z okazji Dnia Ziemi rusza społeczne sprzątanie zielonych terenów Kielc. Choć szalejący wirus uniemożliwia spotkanie większej grupy osób, Geopark Kielce i ENERIS Surowce zapraszają do akcji wszystkie spacerujące rodziny i osoby indywidualne.

Wystarczy zabrać na spacer zwykłą reklamówkę i po wypełnieniu jej śmieciami wrzucić je do podstawionych zielonych kontenerów.

 

Na wszystkich, którzy od środy 22 kwietnia przez tydzień zechcą włączyć się do zbierania, czekać będą kontenery na odpady zmieszane:

  • Park Kadzielnia (od strony ul. Krakowskiej)
  • Rezerwat Wietrznia (od strony ul. Daleszyckiej
  • Budynek Centrum Geoedukacji
  • Rezerwat Ślichowice (od strony ul. Kazimierza Wielkiego)


Od poniedziałku 20 kwietnia znów można spacerować po parkach i lasach. Jakim zaskoczeniem dla wielu jest widok setek kilogramów odpadów, które po zimie znalazły się w przestrzeni wokół nas.


- Dawne kamieniołomy na Wietrzni i Kadzielni i Ślichowicach to przyrodnicze wizytówki miasta, które poza walorami krajobrazowo-geologicznymi zawierają siedliska wielu gatunków roślin i zwierząt - mówi Michał Poros, kierownik Centrum Geoedukacji.

 

- Ten teren sam się nie posprząta. Dlatego mam nadzieję, że wszyscy przyjaciele pięknej kieleckiej przyrody i tym razem dołączą do akcji - podkreśla dyrektor Geoparku Kielce, Mirosław Hejduk.

Organizatorzy akcji zachęcają do tego, by idąc na spacer zabrać ze sobą torbę foliową i napełnić ją odpadami zebranymi po drodze. Choć wydaje się to niewielkim gestem, to już 4 osobowa rodzina w czasie codziennych spacerów może zebrać kilkanaście kilogramów odpadów.

 

Przed rozpoczęciem zbierania powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo

 

- Podobnie jak w przypadku organizowanych do tej pory akcji typu sprzątanie świata, tak i indywidualne zaangażowanie, musi być bezpieczne. Dlatego pamiętajmy o rękawiczkach, nie zbierajmy stłuczonego szkła czy opakowań oznaczonych symbolami substancji niebezpiecznych - dyr. ENERIS Surowce Andrzej Dziewanowski.

Powrót na początek strony