Testy systemu do e-kontroli biletów w SPP

Przez kilka dni w Kielcach prowadzone były testy urządzenia do mobilnej kontroli biletów w Strefie Płatnego Parkowania.

W jednym z przejazdów prezentujących zasady działania systemu wzięły udział Bożena Szczypiór i Agata Wojda, zastępcy prezydenta Kielc. W prezentacji urządzenia uczestniczyli także przedstawiciele Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach, Wydziału Strefy Płatnego Parkowania i Straży Miejskiej.

City Scanner jest rozwiązaniem, które uzupełnia obecnie stosowaną tradycyjną kontrolę opłaconych miejsc parkingowych w strefie.

W czasie mobilnej kontroli kamery zamontowane na pojeździe skanują tablice rejestracyjne zaparkowanych samochodów i porównują je z bazą pojazdów, których parkowanie zostało opłacone. Sprawdzana jest nie tylko tablica rejestracyjna, ale również marka samochodu i położenie pojazdu z dokładnością do 30 cm.

Kontrola jest wykonywana dwa razy w kilkuminutowych odstępach czasu, aby uniknąć wystawienia opłaty dodatkowej kierowcom, którzy dopiero co zaparkowali i potrzebują czasu, aby wnieść opłatę za miejsce parkingowe w aplikacji lub parkometrze.

Dane samochodu, którego kierowca nie uiścił opłaty parkingowej, są przekazywane do bazy danych systemu opłat dodatkowych.

- Wydaje się, że system jest bardzo skuteczny, ale będziemy czekali na analizę danych zarejestrowanych podczas testów – mówi zastępca prezydenta Kielc Bożena Szczypiór.

- System jest szczelny, bardzo dokładnie skanuje tablice rejestracyjne. Oczywiście z perspektywy Kielc i tak małej Strefy Płatnego Parkowania istotny jest rachunek ekonomiczny. Dopiero wyniki testów dadzą odpowiedź czy z naszej perspektywy jest to narzędzie, które przyniesie oczekiwane efekty – podkreśla zastępczyni prezydenta Kielc Agata Wojda.

System dodatkowo może wesprzeć działania Policji w poszukiwaniu skradzionych pojazdów i Straży Miejskiej w dbaniu o porządek na drogach i kontroli czy pojazd nie jest zaparkowany w miejscu niedozwolonym. W specjalnym zastosowaniu można przeprowadzać inspekcję znaków drogowych oraz jakości dróg.

Samochody wyposażone w system do elektronicznej kontroli są wykorzystywane od ponad roku w Warszawie.

Powrót na początek strony