Unikalne zbiory trafiły do Muzeum Historii Kielc

W piątek 19 lutego Miasto Kielce przekazało w formie darowizny na rzecz Muzeum Historii Kielc 80 negatywów ze zdjęciami starych Kielc, autorstwa Pawła Pierścińskiego.

Zdjęcia pochodzą z lat 1952-1964. Znajdują się na nich m.in. ujęcia ulic: 1 Maja, Małej, Bodzentyńskiej, Warszawskiej i Koziej. Ponadto ukazują Katedrę, Pałac Biskupów czy rozbiórkę dawnego dworca PKP, są też pierwsze bloki z wielkiej płyty przy ul. Kujawskiej oraz Sienkiewiczowska Dzielnica Mieszkaniowa. Na jednym z nich widnieje podwórko, w którym mieszkał Paweł Pierściński. W tle widać wieżę kościoła św. Trójcy.

Negatywy zostały zakupione w 2004 roku od Pawła Pierścińskiego w celach promocyjnych. Dotychczas znajdowany się w zasobach Urzędu Miasta Kielce.

Jak zaznacza Grzegorz Maciągowski, dyrektor Muzeum Historii Kielc to bardzo cenne zbiory.

- Cieszymy się z pozyskania tak potężnego materiału źródłowego, autorstwa znakomitego fotografika, jednego ze współtwórców i najwybitniejszej postaci Kieleckiej Szkoły Krajobrazu - mówi dyrektor. - Zdjęcia zaprezentujemy podczas wystawy „Kielce lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w. w obiektywie Pawła Pierścińskiego, planowanej na styczeń przyszłego roku - dodaje.

Ponadto do Muzeum Historii Kielc trafiła rzeźba gipsowa czapki wz 35, której odlew brązowy wieńczy pomnik upamiętniający generała Bolesława Jerzego Roję, na terenie Muzeum i Miejsca Pamięci KL Sachsenhausen w Oranienburgu.

- W ten sposób chcemy przybliżyć kielczanom sylwetkę generała Roi, wybitnej postaci, wiele znaczącej dla historii nie tylko naszego miasta i regionu, ale i Europy - mówił Dariusz Detka, dyrektor Wydziału Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta.

Odsłonięcie pomnika generała Roi, na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego planowane jest na kwiecień br.

Powrót na początek strony