W Kielcach prawie jak na Marsie

Prawie 40 drużyn z trzech kontynentów, dwie formuły zawodów - stacjonarna i zdalna, dwumetrowy, aktywny marsjański wulkan i Strefa Inspiracji otwarta dla wszystkich – w dniach 10 - 12 września 2021 r. Kielce znów staną się areną zmagań łazików marsjańskich. 7. edycja European Rover Challenge po raz kolejny odbędzie się na terenie Politechniki Świętokrzyskiej. Miasto Kielce pełni funkcję Miasta Gospodarza wydarzenia.

- Bardzo cieszymy się, że jesteśmy miastem, które promuje kosmiczne rozwiązania. Oczywiście jest to doskonała promocja Politechniki Świętokrzyskiej i studentów z zespołu „Impuls”, którzy po raz kolejny znaleźli się w finale zawodów – podkreśla prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Zdaniem profesora Zbigniewa Koruby, rektora Politechniki Świętokrzyskiej ERC sprawia, że uczelnia oraz Kielce mają stałe miejsce we współzawodnictwie studenckim i doktoranckim.

- Z pewnością w kolejnych latach należy poszerzać formułę European Rover Challenge na przykład o rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa i militarne. Wiemy, że jest takie zapotrzebowanie – mówi prof. Zbigniew Koruba.

W tym roku zawody zostaną rozegrane w dwóch formułach – stacjonarnej i zdalnej. Na torze w Kielcach zmierzy się 17 zespołów, a 20 drużyn będzie zdalnie sterować łazikiem Leo, zaprojektowanym przez polski start-up.

Drugą częścią wydarzenia jest Strefa Inspiracji, w ramach której na uczestników czekają liczne prelekcje i warsztaty.

- To doskonała możliwość dla mieszkańców Kielc i gości, żeby mogli z bliska poznać nowoczesne technologie, które już znajdują miejsce w naszym codziennym życiu. To także szansa na rozmowy biznesowe – mówi prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Każdy z trzech dni w Strefie Inspiracji będzie miał swój motyw przewodni.

- Pierwszego dnia eksperci przybliżą temat Marsa i planów dotyczących eksploracji Czerwonej Planety i jej kolonizacji. Drugi dzień będzie poświęcony biznesowo – ekonomicznemu potencjałowi Księżyca oraz komercjalizacji sektora kosmicznego. Ostatniego dnia będziemy rozmawiać o tym, co my mamy dzięki sektorowi kosmicznemu – opowiada Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej. – W Kielcach są startupy, które wykorzystują technologie kosmiczne. Także w świętokrzyskich szpitalach znajdziemy takie rozwiązania.

Wśród prelegentów nie zabraknie ekspertów ze światowych organizacji oraz krajowych przedstawicieli sektora kosmicznego. Zaproszenie na wydarzenie przyjęli między innymi dr Robert Zubrin – założyciel i prezes Mars Society, prof. Chris Welch, prezes najstarszej organizacji kosmicznej British Interplanetary Society, Cesar Urrutia – współzałożyciel SPACE AG, Mayank - założyciel i dyrektor zarządzający Celestial Space Technologies GmbH czy Billy Almon, astrobiofuturysta i były dyrektor kreatywny w Walt Disney Imagineering.

Tradycyjnie jedną z największych atrakcji ERC będzie Marsyard, czyli marsjański tor, po którym będą jeździć łaziki. W tym roku w Kielcach powstanie niemal dwumetrowy, aktywny wulkan marsjański.

- W Strefie Inspiracji będą warsztaty dla dzieci jak coś takiego stworzyć – zachęca Łukasz Wilczyński.

Precyzyjne odtworzenie geologicznej historii gleby obszaru Elysium Planitia sprawia, że kielecki projekt będzie jedyną tego typu instalacją na świecie.

- Gratuluję organizatorom, władzom Politechniki Świętokrzyskiej i władzom miasta, że to światowej rangi wydarzenie odbywa się właśnie tutaj. Młodzi ludzie, którzy biorą udział w tych zawodach to oczywiście jest przyszłość przemysłu polskiego i europejskiego, nie tylko kosmicznego. Te zawody są znakomitą kuźnią kadr – mówi prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

European Rover Challenge to największe w Europie wydarzenie kosmiczne łączące międzynarodowe zawody łazików marsjańskich z pokazami naukowo-technologicznymi. Kierując się hasłem „inspirujemy nowe pokolenie”, od 2014 organizatorzy przybliżają szerokiej publiczności kosmos i uświadamiają rosnącą rolę nowoczesnych technologii w codziennym życiu. ERC to także miejsce spotkań przedstawicieli europejskiego świata nauki i biznesu zainteresowanych wykorzystywaniem technologii kosmicznych i robotycznych. Projekt dofinansowany jest z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Współorganizatorami wydarzenia są: Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A., Województwo Świętokrzyskie oraz Politechnika Świętokrzyskie. Partnerem Strategicznym Wydarzenia jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Miasto Kielce pełni funkcję Miasta Gospodarza. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Europejska Agencja Kosmiczna, Minister Edukacji i Nauki, Minister Spraw Zagranicznych, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego oraz Polski Internet Optyczny PIONIER.

Powrót na początek strony