Wyjątkowy rok, wyjątkowa matura

3279 maturzystów ze szkół prowadzonych przez samorząd Kielc przystąpiło dziś do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczął się o godzinie 9.00, zaś od 14.00 młodzież pisała test na poziomie rozszerzonym.

W IV Liceum Ogólnokształcącym do egzaminu przystąpiło 194 uczniów, to wszyscy tegoroczni absolwenci trzecich klas. Dodatkowo około 50 osób, które chcą poprawić wyniki z ubiegłego roku. - Dziwnie się czuję, nie da się tego opisać. To największy stres, jaki dotąd czułem w życiu, ale chyba na tym polega ten egzamin dojrzałości, żeby radzić sobie z tym stresem więc próbuję iść z nastawieniem, że idę po swoje i wyjdę ze swoim, ale zobaczymy jak to będzie - mówił przed wejściem do szkoły Jakub Wrona, tegoroczny maturzysta.

Matury przeprowadzane są w reżimie sanitarnym związanym z pandemią. Młodzi ludzie wchodzili do budynku szkoły w maseczkach, które mogli zdjąć dopiero w sali egzaminacyjnej.

- Przede wszystkim dbamy o bezpieczeństwo, czyli zachowanie odpowiedniego dystansu, młodzież wchodziła różnymi wejściami, o różnych godzinach. Dezynfekują ręce, zespoły nadzorujące pracują w maseczkach, bądź w przyłbicach, w rękawiczkach - informuje Edyta Lato, dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach.

- Wszyscy sobie zdajemy sprawę z sytuacji, jaka istnieje nie tylko w naszym kraju, ale nie zmienia to faktu, że to jest dla nich ta pierwsza - bardzo ważna próba życiowa więc życzę im przede wszystkim spokoju i bardzo dobrych wyników, bo to jest dla nich najważniejsze. Drzwi do przyszłości przed wami - podkreśla prezydent Kielc, Bogdan Wenta.

Po zakończeniu pierwszego z egzaminów, stres był dużo mniejszy. Młodzież wychodziła ze szkoły uśmiechnięta.

- Dobrze było. Wszystko napisałam. Będziemy czekać na wyniki - powiedziała po wyjściu ze szkoły Oliwia Dylowska maturzystka z IV LO w Kielcach.

- Nie było odczuwalnej jakiejś dużej presji. Było tak, jak na normalnej maturze, tylko z maseczkami - podsumował Jan Kowalski, także abiturient liceum przy ul. Radiowej.

Egzaminy maturalne potrwają do 29 czerwca. W tym roku z powodu epidemii nie będzie matury ustnej. Wyjątkiem są osoby, które potrzebują takiego egzaminu, żeby dostać się do szkoły wyższej poza naszym krajem. Wyniki matury zdający poznają najpóźniej 11 sierpnia.

Powrót na początek strony