Wystawa w kamienicy przy ul. Planty 7 ponownie otwarta

Instytut Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach zaprasza ponownie do zwiedzania ekspozycji oraz na inne wydarzenia organizowane w maju.

Do 27 maja w kamienicy przy ul. Planty 7 oprócz stałych ekspozycji można obejrzeć, wystawę poświęconą kieleckiemu gettu, na której prezentowane są zdjęcia i dokumenty z okresu 1941-1942, w tym wyjątkowy artefakt: oryginalna opaska z Gwiazdą Dawida z getta. Zwiedzanie wystaw może się odbywać wyłącznie indywidualnie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Możliwa jest wcześniejsza rezerwacja telefoniczna.

Ponadto 13 maja o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie autorskie on-line z Michałem Wójcikiem, autorem książki „Zemsta. Zapomniane powstania w obozach zagłady” (Wydawnictwo Poznańskie). Spotkanie transmitowane będzie na kanale You Tube Stowarzyszenia.

W czasie II wojny światowej funkcjonowało na ziemiach polskich kilka obozów zagłady, których jedynym celem było wymordowanie ludności żydowskiej. Do dziś pokutuje przekonanie, że Żydzi się nie bronili, „szli jak barany na rzeź”. Tymczasem żydowski opór to mało znana karta tej wojny.

Michał Wójcik, dziennikarz i historyk, scenarzysta programów i filmów historycznych, współpracował z History, Discovery Historia i Canal+. Współautor wywiadów rzek z bohaterami drugiej wojny światowej, jego monografia „Treblinka’43” zdobyła Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej.

19 maja Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zaprasza do wspólnego sprzątania cmentarza żydowskiego na kieleckim Pakoszu. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.00 przy bramie cmentarnej. Chętni proszeni są o zabranie ze sobą grabi, twardych szczotek, rękawic ochronnych.

23 maja w 78. rocznicę mordu na dzieciach żydowskich, odbędzie się spotkanie o godz. 13.00 przy grobie zamordowanych dzieci na kieleckim cmentarzu żydowskim. Ponad 22 tysięcy Żydów z kieleckiego getta zostało zamordowanych w sierpniu 1942 roku w obozie śmierci w Treblince. Pozostawionych przy życiu około dwóch tysięcy Żydów zamknięto w czterech obozach pracy. 23 maja 1943 roku Niemcy zastrzelili 45. dzieci żydowskich, uznając je za niezdolne do pracy. Najmłodsze miało 15 miesięcy, najstarsze 13 lat. 

30 maja o  godz. 17.00 zaplanowano koncert kameralny Anatolija Kogana (flet) i Konstantego Wileńskiego (piano) połączony z prezentacją książki „Pamięć kieleckich Żydów”, którą wydało w ubiegłym roku Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w Kielcach. Na wydarzenie obowiązują zapisy poprzez stronę Stowarzyszenia. Koncert odbędzie się w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu (ul. Planty 7).

Anatolij Kogan ukończył Akademię Muzyczną w Kijowie. Jako solista koncertował w wielu krajach, uczestniczył w licznych Festiwalach. Na swym koncie ma wiele nagrań dla radia i telewizji, tworzył też ścieżkę dźwiękową to kilku filmów. W 1990 roku wyemigrował do Izraela.

Konstanty Wileński pochodzi z inteligenckiej rodziny kijowskiej o bogatych tradycjach muzycznych. Wychowany w duchu artystycznego klimatu domu rodzinnego, podjął naukę w Konserwatorium Kijowskim, które ukończył z wyróżnieniem. Jest kompozytorem i koncertującym pianistą. Koncertuje na całym świecie. Mieszka w Kiecach i wykłada na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego.

Powrót na początek strony