Z Kielc do Gdańska - rajd rowerowy Pamięci Westerplatczyków

Spod kieleckiej Bazyliki Katedralnej wyruszył dziś rajd rowerowy, upamiętniający 80 żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów, walczących z wojskami niemieckimi w obronie Półwyspu Helskiego we wrześniu 1939 r. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Trasa rajdu liczy ponad 500-kilometrów, uczestnicy zamierzają pokonać ją w ciągu 5 dni. Do Gdańska dotrą w sobotę, 4 września.

W rajdzie bierze udział 15 osób. Każdego dnia rajdu rowerzyści będą mieć do pokonania około 100 km trasy. We wtorek zamierzają dotrzeć do Przysuchy na Mazowszu, kolejny cel rajdu, do którego uczestnicy dojadą w środę, to Łowicz. Na trasie znajdują się m.in. Brześć Kujawski, Grudziądz, Gdańsk. Nad morze rowerzyści dotrą w sobotę 4 sierpnia. 5 września na Westerplatte odbędzie się spotkanie uczestników rajdu połączone z mszą świętą.

Przed wyruszeniem w trasę do Gdańska, uczestnicy rajdu złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach żołnierzy broniących Westerplatte, na kieleckim Cmentarzu Starym. Podczas startu rowerzystom towarzyszył wiceprezydent Kielc Marcin Chłodnicki.

Wśród kolejnych inicjatyw, upamiętniających bohaterskich żołnierzy z Kielc, broniących Westerplatte, jest zaplanowana na 7 września msza święta w Bazylice Katedralnej oraz prezentacja Instytutu Pamięci Narodowej o Westerplatczykach. Przed tablicą przy Wojewódzkim Domu Kultury, upamiętniającą obrońców Westerplatte, złożone zostaną kwiaty, a na grobach Westerplatczyków zapalone będą znicze. Tego samego dnia w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach odbędzie się wykład Jakuba Mularczyka z Referatu Edukacji Historycznej IPN pt. „Losy Westerplatczyków z 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach”.

Rajd to jeden z elementów projektu „Pamiętamy o Westerplatczykach”, powstałego z inicjatywy Społecznego Komitetu, w skład którego weszli: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Kuria Diecezjalna w Kielcach, Wojewódzki Dom Kultury, Ochotnicze Hufce Pracy, 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, marszałek województwa świętokrzyskiego, wojewoda świętokrzyski, prezydent Kielc oraz Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Powrót na początek strony