„Z obrazem sam na sam” nowy cykl spotkań w MHKi

Muzeum Historii Kielc zaprasza na nowy cykl spotkań pn. „Z obrazem sam na sam” poświęcony portretom prezentowanym na wystawie stałej „Z dziejów Kielc”. Pierwsze spotkanie odbędzie się w niedzielę 14 stycznia o godz. 12. Poprowadzi je Krzysztof Myślinski.

Inaugurujące cykl spotkanie poświęcone będzie portretowi młodego Jana Styki, namalowanemu przez jego przyjaciela, także malarza, Kazimierza Krudowskiego. Prezentowany na wystawie „Z dziejów Kielc” obraz będzie punktem wyjścia do opowieści o kolejach losów obu, dzisiaj już zapomnianych, artystów i o polskim malarstwie portretowym 2. poł. XIX w. O Krudowskim, Styce i nie tylko opowie Krzysztof Myślinski.

Spotkania w ramach cyklu „Z obrazem sam na sam” odbywać się będą co dwa miesiące.  

Ekspozycja stała „Z dziejów Kielc” przekazuje wiedzę o mieście średniowiecznym, Kielcach należących do biskupów krakowskich (do końca XVIII w.), oraz stolicy regionu w XIX i XX stuleciu. Warto zobaczyć makietę chaty średniowiecznych mieszkańców osady, księgę Rady Miejskiej z XVIII w., najstarszą pieczęć miejską, akcesoria Ochotniczej Straży Ogniowej, mundury oficerów stacjonujących w Kielcach pułków, stare malowidła przedstawiające widoki miasta, portrety, rodzinne pamiątki. Wszystko to zostało uzupełnione archiwaliami, planami, starymi zdjęciami, a wreszcie pokazami multimedialnymi, które pozwalają zwiedzającym poznać atmosferę starego miasta.

Powrót na początek strony