Zamiast psa lub chomika, waran i małpka. Egzotyczni pupile kielczan

Papugi, żółwie i węże to najczęściej rejestrowane w Kielcach rzadkie zwierzaki. Kielczanie na towarzyszy wybierają też warany i małpki. A my przypominamy, że decydując się na nietypowego pupila, trzeba go zarejestrować w Urzędzie Miasta. Wnioski o wpis do rejestru należy kierować do Wydziału Klimatu, Środowiska i Gospodarki Komunalnej.

Mieszkańcy miasta lubią różne zwierzaki i nikogo nie dziwi widok psa, kota, chomika, królika. U niektórych zadomowiły się też te mniej spotykane i egzotyczne zwierzaki.

W ubiegłym roku i na początku 2025 r. w Kielcach zarejestrowano 52 węże, 8 papużek, 9 żółwi, 1 felsumę i 1 małpkę. W trakcie rejestracji jest 9 waranów.

Co warto zrobić przed zakupem egzotycznego zwierzaka? Przede wszystkim dołóżmy wszelkich starań, żeby pochodził z legalnej i sprawdzonej hodowli. Impulsywne kupowanie zwierząt podczas pokazów, może okazać się złą decyzją.

Żeby zapewnić naszemu towarzyszowi jak najlepsze warunki, poznajmy jego specyfikę, wymagania sprawdźmy jakie rozmiary może osiągnąć dorosły osobnik, czy jego posiadanie wymaga zezwolenia, czy nie będzie niebezpieczny dla nas, lub innych zwierząt w domu.

Dobrym przykładem jest żółw ozdobny. Jeszcze do niedawna bardzo często kupowany bez żadnych ograniczeń. Jednak małe i urocze żółwiki mogą dorastać nawet do długości pół metra i żyć 30-40 lat. Wiele z tych zwierząt trafia do środowiska naturalnego, ponieważ ich właściciele nieodpowiedzialnie próbują pozbyć się problemu. W efekcie gatunek ten traktowany jest jako inwazyjny, posiadanie go wymaga zezwolenia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, a wprowadzanie do środowiska jest przestępstwem.

Jeżeli zdecydujemy się na zakup zwierzęcia z gatunków chronionych, należy pamiętać o obowiązku zgłoszenia ich do rejestru prowadzonego przez starostę właściwego ze względu na miejsce przetrzymywania zwierząt lub prowadzenia ich hodowli. Dla zwierząt utrzymywanych na terenie Miasta Kielce wnioski o wpis do rejestru należy kierować do Wydziału Klimatu, Środowiska i Gospodarki Komunalnej w ciągu 14 dni od wejścia w posiadanie zwierzęcia.

Wniosek, lista zwierząt objętych obowiązkiem oraz dodatkowe informacje dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej.

Powrót na początek strony