Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych edukuje o bezpieczeństwie na obszarach wodnych

Jednym z zadań Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych jest zapewnienie bezpieczeństwa na obszarach wodnych. W tym celu jednostka prowadzi działania informacyjno-edukacyjne dotyczące zasad właściwego zachowania osób przebywających m.in. w okolicach zbiorników wodnych, rzek, strumieni, rowów melioracyjnych, oczek wodnych i stawów w obszarach leśnych, czy na terenach otwartych.

Na obszarze parków krajobrazowych wchodzących w skład Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych znajdują się liczne wody powierzchniowe, zarówno stojące, jak i płynące. Szczególną ostrożność należy zachować podczas przemieszczania się w pobliżu obszarów podmokłych, bagien i torfowisk znajdujących się m.in. w dolinach rzecznych, na łąkach i na trenach leśnych. Zaleca się w tym celu nie zbaczać z wytyczonych szlaków i ścieżek. Nie należy wkraczać na tereny podmokłe z wytyczonych dróg, szlaków pieszych i rowerowych.

Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych nie wyznacza i nie organizuje miejsc przeznaczonych do kąpieli bądź też uprawiania sportów wodnych czy rekreacji związanej z obszarami wodnymi. Jeżeli na terenie parku krajobrazowego znajdują się miejsca przeznaczone do uprawiania rekreacji lub sportów związanych z obszarami wodnymi, należy zapoznać się z ich regulaminem oraz skontaktować się z organizatorem tych miejsc w celu zweryfikowania zgodności ich wyznaczenia z aktualnie obowiązującymi przepisami.

Na obszarach wodnych znajdujących w parkach krajobrazowych obowiązuje zakaz kąpieli, uprawiania sportów wodnych i rekreacji wodnej, poza wyjątkiem miejsc do tego wyznaczonych, odpowiednio oznakowanych i zorganizowanych przez podmioty uprawnione, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

W okresie zimowym należy bezwzględnie unikać wchodzenia na zamarznięte powierzchnie wód, bez względu na to, czy są to niewielkie oczka wodne bądź strumyki, czy też większe akweny i rzeki. Wejście na zamarzniętą taflę wody, nawet jeśli z pozoru pokrywa lodowa może wydawać się wystarczająco gruba i stabilna, niesie za sobą duże ryzyko wpadnięcia do lodowatej wody o nieznanej głębokości, co w konsekwencji może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu lub utraty życia.

Więcej informacji na http://www.bip.pk.kielce.pl/bezpieczenstwo-na-obszarach-wodnych/.

Powrót na początek strony