„Zielona Rewitalizacja” Rynku rozpoczęta

Rozbrukowywanie kieleckiego Rynku rozpoczęło się od Placu Świętej Tekli (fragment ul. Warszawskiej w sąsiedztwie kwiaciarek), gdzie przystąpiono do demontażu granitowych płyt i kostki brukowej. Po rewitalizacji Plac Świętej Tekli zyska status skweru z nową aranżacją zieleni.

Zgodnie z planem pod koniec września z Rynku zniknęły ogródki gastronomiczne, a „Salon Miejski”, czyli mobilna przestrzeń do odpoczynku i relaksu został przeniesiony na Plac Literatów. Część Rynku została też odgrodzona. Było to konieczne, ponieważ rozpoczęła się „Zielona rewitalizacja zabytkowego Śródmieścia Kielc”.

Projekt przewiduje odbetonowanie płyty Rynku, czyli posadzenie drzew bezpośrednio do gruntu. Zostanie zainstalowany podziemny system nawodnienia, który ułatwi ich podlewanie. Drzewa będą posadzone na wschodniej pierzei. Szpaler południowy zostanie uzupełniony nowymi nasadzeniami. Pojawi się też zielona dominanta, którą będzie dąb szypułkowy posadzony na płycie Rynku. Przybędzie 9 nowych drzew, a powierzchnia koron zwiększy z 19 do 95 metrów kwadratowych.

Zazielenią się fundamenty starego ratusza, a na samej płycie zostały zaprojektowane nowe aranżacje roślinne. Pojawią się nowe elementy małej architektury jak ławki, stojaki rowerowe, kosze, tablice informacyjne.

Na przedsięwzięcie Miasto Kielce pozyskało wsparcie z Programu Inwestycji Strategicznych. Realizacja zakończy się wiosną 2024 r.

Powrót na początek strony