Gąsiorek

(Lanius colurio)

Gąsiorek jest średnio licznym ptakiem lęgowym. Występuje w całym kraju, przenikając także w góry.
Mimo tendencji wycofywania się wszędzie z terenów obejmowanych urbanizacją w Kielcach stwierdzony na kilku stanowiskach.
Jest to najmniejsza i zarazem najpospolitsza z naszych dzierzb. Grzbiet i skrzydła gąsiorka są rdzawobrązowe. Samiec ma jasno szarą głowę z czarną maseczką, spód ciała jasny. Samica jest mniej kontrastowa, ma rdzawy płaszcz, ale brak jej czarnej przepaski przez oko, a na spodzie ciała występuje łuskowaty rysunek. Ubarwienie głowy jest zmienne - bardziej rdzawe lub szare. Długość ciała: 16-18 cm. Gąsiorek najobficiej zamieszkuje kępiasto rozmieszczone formacje krzewiaste lub krzewiasto-drzewiaste (najchętniej z ciernistymi krzewami) pośród terenów rolnych: łąkowo-pastwiskowych, polnych lub ugorujących. W lasach powszechnie gniazduje w kilkuletnich uprawach. Zasiedla też ogrody, niemiejskie parki i zadrzewienia śródpolne, czasem gniazduje nawet na pojedynczych śródpolnych drzewach.
Gniazdo wygląda jak stosunkowo duży, starannie uwity koszyk, osadzone jest niezbyt wysoko w ciernistym krzewie lub małej sosence.
Gąsiorek często przesiaduje na szczytach krzewów, czy innych miejscach z dobrą widocznością. Łowi duże owady, głównie chrząszcze i drobne kręgowce, zakłada zapasy, nabijając zdobycz na ciernie (często o nich jednak zapomina).
Przeloty: V, VIII2-IX3 są trudne do zauważenia, gdyż ptaki nie tworzą stad i przelatują nocą.

Powrót na początek strony