100 lat Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Kielcach

- Jestem szczęśliwa i wzruszona, że idea istnienia naszego towarzystwa jest już tak długa - mówiła Zyta Trych, która od ponad 30 lat jest prezesem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Kielcach. Dziś w Kieleckim Centrum Kultury odbył się jubileusz 100-lecia Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Gościem wydarzenia był Marcin Chłodnicki, zastępca prezydenta Kielc.

Towarzystwo rozpoczęło działalność 17 kwietnia 1923 roku, początkowo jako Towarzystwo Miłośników Sztuki potem Świętokrzyskie Towarzystwo Miłośników Sztuki. Po wojnie, gdy rozpoczął się okres wszechstronnego rozwoju miasta, działalność została wznowiona. W związku z tym 11 października 1956 roku Stowarzyszenie reaktywowano pod obecną nazwą.  

Zadaniem organizacji jest popularyzacja sztuki w szeroko rozumianym pojęciu, a także gromadzenie i ochrona dzieł sztuki, zarówno tych wykonanych przez profesjonalistów, jak i amatorów oraz artystów ludowych.

- Obecnie Towarzystwo zrzesza twórców nie tylko z Kielc, ale również z całej Polski, a nawet zagranicy, którzy odwiedzają Kielce podczas plenerów. Dzieła tworzone przez naszych członków zawsze prezentują wysoki poziom artystyczny - podkreśla Zyta Trych.

W imieniu władz miasta oraz mieszkańców Kielc wyrazy uznania i gratulacje członkom Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Kielcach przekazał Marcin Chłodnicki, zastępca prezydenta Kielc.

- Jako wiceprezydent miasta odpowiedzialny za kulturę, chylę czoła przed wysiłkiem i aktywnością członków Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, oby takich osób było, jak najwięcej - mówi wiceprezydent Marcin Chłodnicki.

Działalność członków stowarzyszenia opisuje m.in. książka „Ludzie z pasją” pod redakcją Anny Marii Modrzejewskiej. Zawiera ona blisko 50 ciekawych biografii opatrzonych wierszami, prozą, bądź obrazami.

Powrót na początek strony