100. rocznica urodzin papieża Jana Pawła II

Dziś przypada setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II. Z tej okazji prezydent Kielc Bogdan Wenta złożył kwiaty pod pomnikiem Ojca Świętego przy kieleckiej katedrze oraz pod tablicą pamiątkową na Rynku.

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1946 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Po studiach w Rzymie pracował jako wikariusz w Niegowici k. Bochni i w Krakowie. W 1958 r. mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej, a w 1963 r. arcybiskupem i metropolitą krakowskim. 16 października 1978 r. wybrany na papieża. W dniu 13 maja 1981 r., podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra Jan Paweł II został postrzelony przez zamachowca. Zmarł 2 kwietnia 2005 r. w Rzymie. Jest autorem 14 encyklik, jego pontyfikat był jednym z najdłuższych w historii Kościoła.

Szczególną cechą pontyfikatu Jana Pawła II było pielgrzymowanie, papież odbył 104 podróże zagraniczne - wielokrotnie przejeżdżał do Polski. Kielce odwiedził podczas pielgrzymki w 1991 r., odprawił wówczas mszę na lotnisku w Masłowie.

Papież otrzymał honorowe obywatelstwo Miasta Kielce 25 września 2003 roku podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Kieleckim Centrum Kultury.

Wielokrotnie upamiętniony został w przestrzeni i nazewnictwie Kielc. Jego imię nadano w 1986 r. części ul. Gen. Karola Świerczewskiego, biegnącej przez Wzgórze Zamkowe przy katedrze i Krakowską Rogatkę.

Z okazji setnej rocznicy urodzin papieża dziś o godzinie 18.30 w kościele akademickim św. Jana Pawła II w Kielcach odbędzie się eucharystia dziękczynna za życie Karola Wojtyły, pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego.

Z kolei o godz. 17 na portalu społecznościowym Facebook oraz na kanale You Tube Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego wyemitowany zostanie koncert „Jan Paweł II na zawsze w naszych sercach”. Wydarzenie z udziałem artystów z naszego regionu, dopełnią wspomnienia związane z Ojcem Świętym, którymi podzielą się ks. biskup Marian Florczyk oraz wojewoda świętokrzyski.

Ponadto Instytut Pamięci Narodowej przygotował portal tematyczny dotyczący wizyt papieża-Polaka w Ojczyźnie w okresie PRL, który dostępny jest od 15 maja pod adresem: pielgrzymki.ipn.gov.pl. W serwisie można znaleźć dokumenty w wersji cyfrowej, fotografie SB, ulotki i wiele innych materiałów z archiwum IPN dotyczących poszczególnych etapów pielgrzymek.

Powrót na początek strony