13. Świętokrzyska Matura Próbna rozpoczęta

Dwa arkusze, nowe elementy egzaminu, zmienione kryteria oceny i więcej czasu na pisanie. To zmiany w maturze m.in. z języka polskiego, z którymi zmierzą się absolwenci w maju 2023 roku. Od dziś uczniowie kieleckich liceów sprawdzają się podczas Świętokrzyskiej Matury Próbnej, którą w Kielcach organizuje Urząd Miasta Kielce i „Echo Dnia”.

- Próbna matura jest bardzo potrzebna, a nawet konieczna. Sprawdza nie tylko wiedzę, ale pozwala ćwiczyć procedury obowiązujące zarówno uczniów, jak i nauczycieli w zespołach nadzorujących - podkreśla Tomasz Kośny, dyrektor II LO im. J. Śniadeckiego w Kielcach.

13. edycja Świętokrzyskiej Próbnej Matury rozpoczęła się we wtorek, 14 marca od egzaminu z języka polskiego, następnego dnia maturzyści zmierzą się z zadaniami z matematyki, a w ostatnim dniu z języka angielskiego. Arkusze przygotowane są na poziomie podstawowym, według nowej podstawy programowej, gdyż do matury po raz pierwszy przystąpią absolwenci czteroletniego liceum.

Tegoroczną próbną maturę organizują Urząd Miasta Kielce, „Echo Dnia”, Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

- Matura przygotowana została na takim samym poziomie i według takich samych kryteriów jak prawdziwa matura. To znakomita okazja dla uczennic i uczniów, żeby zweryfikować swoje możliwości - podkreśla wiceprezydent Kielc, Marcin Chłodnicki.

Próbny maraton maturalny zakończy się w czwartek, 16 marca. Arkusze i odpowiedzi znajdą się też każdego dnia - we wtorek, środę i czwartek na portalu echodnia.eu.

Powrót na początek strony