145 lat temu - 4 kwietnia 1876 roku urodził się generał Bolesław Jerzy Roja (1876 - 1940), jeden z najważniejszych dowódców legionowych, sygnatariusz rozkazu o powołaniu niepodległego Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej Polskiej.
Był twórcą i dowódcą słynnego 4. Pułku Piechoty Legionów Polskich, sformowanego na wiosnę 1915 roku i stacjonującego w okresie międzywojennym w Kielcach. Z tej jednostki w marcu 1939 roku na Westerplatte został wysłany pluton wartowniczy w sile blisko 68 żołnierzy.
Podczas II wojny światowej gen. Roja włączył się w podziemną działalność Polskiego Czerwonego Krzyża. W marcu 1940 został aresztowany przez Niemców, którzy z Pawiaka przewieźli go 3 maja do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen. Tam 27 maja został zamordowany. Po wojnie symbolicznie pochowano go na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.
W ubiegłym roku, z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu KL Sachsenhausen, na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego znajdującego się w okolicach Berlina, postawiony został pomnik generała dywizji Bolesława Jerzego Roi. Monument stanął obok cokołu poświęconego generałowi Stefanowi Roweckiemu ps. Grot, w pobliżu budynku dowództwa obozu. Obaj oficerowie związani są z miastem Kielce, które od lat prowadzi współpracę z instytucjami pamięci w Berlinie.
Pomnik powstał na wniosek środowiska kombatantów ze Stowarzyszenia Pamięci Narodowej Czwartak w Kielcach, który został wystosowany do Prezydenta Miasta Kielce. Powstanie monumentu jest wynikiem wieloletniej współpracy Urzędu Miasta Kielce, instytucji pamięci w Berlinie oraz Instytutu Pamięci Narodowej, który współfinansował upamiętnienie.
Ze względu na pandemię koronawirusa, oficjalne uroczystości przy pomniku gen. Roi odbędą się w innym terminie.