2 i 3 maja w Kielcach. Zapraszamy do świętowania

W Kielcach oprócz oficjalnych uroczystości zaplanowano także piknik „Vivat 3 Maja”. Wszystkich, którzy majówkę spędzają w naszym mieście zapraszamy do wspólnego uczczenia Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Święta Narodowego Trzeciego Maja. Główne obchody odbędą się na Rynku oraz w Parku Miejskim.

2 maja

Z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej o godz. 11.00 złożone zostaną kwiaty przed pomnikiem poświęconym uczestnikom Powstania Listopadowego (róg ulic Zagórskiej i Tarnowskiej w Kielcach). Kolejne uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00 na Rynku. W programie obchodów jest wciągnięcie Flagi Narodowej na maszt i odegranie Hymnu. Przed Urzędem Miasta Kielce zaplanowano także pokaz musztry paradnej. Mieszkańcy i turyści, którzy wezmą udział w wydarzeniu otrzymają chorągiewki. Biało-Czerwoną może uczcić każdy wywieszając ją w oknie lub na balkonie.

Miasto Kielce aktywnie angażuje się w przygotowania obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święta Narodowego 3 Maja. Podczas Dnia Flagi RP Miasto przygotowuje teren i dekorację Pomnika Powstańców Listopadowych. Przed Urzędem Miasta na Rynku na cały majowy weekend pozostanie maszt z biało-czerwoną flagą.

3 maja

Kieleckie uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja rozpocznie o godz. 11.00 msza święta w intencji Ojczyzny w bazylice katedralnej. Około godz. 12:15 sprzed katedry wyruszy marsz pod Pomnik Stanisława Staszica w Parku Miejskim. Tam około godz. 12:40 odbędą się uroczyste obchody święta. W programie wciągnięcie Flagi Narodowej na maszt, odegranie Hymnu, Apel Pamięci, salwa honorowa oraz złożenie kwiatów i zniczy. Miasto Kielce przygotuje i udekoruje ww. pomnik.

O godz. 14 w Parku Miejskim rozpocznie się piknik majowy „Vivat 3 Maja”. Swoje stanowiska przygotują służby i różne instytucje. Urząd Miasta Kielce oraz Straż Miejska mają zaplanowane stoiska promocyjne w Parku Miejskim podczas pikniku. Ponadto zapraszamy do stanowiska promocyjnego oraz punktu konsultacyjnego Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego, gdzie będzie można uzyskać informacje dotyczące tegorocznej edycji oraz uzyskać pomoc przy zgłaszaniu projektu. Majowe popołudnie umilać będą kielczanom i turystom występy artystyczne w wykonaniu wokalistów m.in. ze studia piosenki z Młodzieżowego Domu Kultury. O godz. 16 rozpocznie się Koncert Majowy.

Do upamiętnienie Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święta Narodowego 3 Maja włącza się także Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha, która przygotowała zajęcia dla dzieci i wystawy. 4 maja zaplanowano w filii przy Jagiellońskiej lekcję biblioteczną pt. „Kto Ty jesteś? Polak mały" dla 5-latków z Przedszkola Samorządowego nr 29 i klasy "0" ze Szkoły Podstawowej nr 29 oraz wystawę książek i materiałów dotyczących konstytucji i symboli narodowych. W filii przy ul. Górniczej można zobaczyć dwie wystawy plastyczno-literackie „1 Maja - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy” oraz „Niech na wszystkie głoszą strony: „Wiwat Trzeci Maj!". Ponadto 6 maja wraz Koalicją Nasze Herby, we współpracy z Anetą Lech-Bętkowską i Stanisławem Bętkowskim zaplanowane jest Majowe Patriotyczne Śpiewogranie i Czytanie.

Powrót na początek strony