27. Mistrzostwa Świata w Tropieniu Sportowym Psów zakończone

Puchary i statuetki rozdane. W niedzielę poznaliśmy zwycięzców 27. Mistrzostw Świata w Tropieniu Sportowym Psów. Bezkonkurencyjni okazali się reprezentanci Słowenii, którzy do zwycięstwa drużynowego dodali dwa pierwsze miejsca w kategorii indywidualnej.

Od wtorku, 11 października, 26 ekip z całego świata rywalizowało na trasach zlokalizowanych w Górach Świętokrzyskich i okolicach Ostrowca Świętokrzyskiego, Opatowa i Bałtowa.

- Gratulujemy wszystkim uczestnikom, nie tylko zwycięzcom. Zawody przebiegały w duchu fair-play i widać, że choć właściciele psów, wraz ze swoimi czworonogami, rywalizowali z innymi, to wzajemnie się szanują i tworzą, w pewnym sensie, rodzinę - powiedział Prezydent Kielc, Bogdan Wenta.

W klasyfikacji drużynowej zwyciężyli reprezentanci Słowenii, którzy wyprzedzili zawodników z Danii i Austrii. Indywidualnie również najlepsi byli Słoweńcy, którzy stanęli na dwóch najwyższych stopniach podium. Pierwsze miejsce zajął Tomaž Režonja - 194 punkty, zaś drugie Jože Gradišar - 191 punktów. Brąz zdobyła Liselotte Nielsen z Danii - 186 punktów.

Tropienie polega na tym, że psy po kilku godzinach idą tropem człowieka tzw. deptacza, który układa ślady w różnych kształtach. Często trasa wielokrotnie zakręca i posiada tzw. ślady zwodnicze. Po kilku godzinach startujący zawodnik z psem tropiącym idzie po tym śladzie, a sędzia ocenia, który pies najlepiej tropi i za to otrzymuje się punkty. Każdy uczestnik z psem musi się sprawdzić u dwóch różnych sędziów oraz na różnych osobach deptaczy, w dwóch odmiennych przestrzeniach plenerowych.

- Cieszymy się, że pogoda dopisała i uczestnicy mogli rywalizować w doskonałych warunkach. Po raz kolejny ziemia świętokrzyska pokazała swoją gościnność - mówił marszałek Andrzej Bętkowski.

Organizatorem Mistrzostw był Związek Kynologiczny w Polsce. Partnerami tego wydarzenia zostali Urząd Miasta Kielce, Województwo Świętokrzyskie (Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego) i Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego.

Powrót na początek strony