30 lat współpracy polskich i niemieckich samorządów

17 czerwca 2021 r. przypada 30. rocznica podpisania w Bonn traktatu między Rzecząpospolitą Polską, a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Z tej okazji, Związek Miast Polskich wspólnie z Sekcją Niemiecką Rady Gmin i Regionów Europy CEMR zaprosił miasta członkowskie ZMP i samorządy należące do Sekcji Niemieckiej CEMR do udziału w wydarzeniach, które tej wiosny organizowane są dla miast oraz z ich udziałem.

Centralnym punktem obchodów tegorocznej rocznicy była konferencja online pt. „Sąsiedztwo zobowiązuje - 30 lat współpracy polskich i niemieckich samorządów”, poświęcona relacjom samorządów po obu stronach Odry i Nysy Łużyckiej. W konferencji Kielce reprezentowała wiceprezydent Bożena Szczypiór.

 Belka - Polska Niemcy.jpg

 

Na prośbę organizatora wydarzenia, Związku Miast Polskich, Biuro Promocji i Współpracy z Zagranicą w Wydziale Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej, Urzędu Miasta Kielce przekazało materiał, dokumentujący ostatnie 25 lat współpracy z partnerami w Niemczech. Informacje o kontaktach i efektach wieloletniej współpracy stanowiły element wystawy po konferencji on-line, która odbyła się 17 czerwca na platformie Zoom.

 

Program konferencji do pobrania

 

Podczas spotkania polscy i niemieccy mówcy powrócili do momentu podpisania Traktatu, prześledzili proces jego wdrażania w polskich i niemieckich samorządach, zastanawiali się także nad deficytami polsko-niemieckiego dialogu oraz nad prognozowaną przyszłością Traktatu. Ważnym aspektem konferencji było przyjrzenie się praktycznym obliczom dwustronnej współpracy, roli samorządów i organizacji pozarządowych, a także zaangażowaniu społeczeństwa obywatelskiego w obu krajach oraz wyzwaniom po pandemii i zbliżeniu społeczeństw w dobie COVID-19.

Konferencji towarzyszyła premiera filmu ilustrującego 30 lat współpracy samorządów z obu stron Odry i Nysy. Powstał on z materiałów archiwalnych (filmów, zdjęć, skanów dokumentów) zebranych wśród polskich i niemieckich samorządów realizujących współpracę partnerską. Ważną częścią filmu są wywiady z aktywnymi uczestnikami tych działań w polskich i niemieckich samorządach.

Na stronie ZMP w Kalendarzu wydarzeń i na podstronie poświęconej projektowi i 30-leciu Traktatu organizatorzy gromadzą informacje o wydarzeniach polsko-niemieckich, które zaplanowały miasta oraz różne instytucje w kraju. Informacjami podzielić się można poprzez przesłanie ich na adres redakcja@zmp.poznan.pl.

 

Relacja z wydarzenia dostępna na stronie ZWIĄZKU MIAST POLSKICH

 

Grafika Polska Niemcy.jpg

Powrót na początek strony