31. kwesta na rzecz ratowania zabytków kieleckich nekropolii

IMG_0826.JPG
UM

Po raz kolejny kielczanie okazali hojność podczas kwestowania na rzecz ratowania zabytkowych pomników na cmentarzach w Kielcach. W Dniu Wszystkich Świętych 1 listopada datki zbierali m.in. przedstawiciele władz Kielc, województwa świętokrzyskiego, kieleccy radni oraz inni wolontariusze Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach. Kwestujący czekają na darczyńców w godzinach od 9:00 do 18:00.

Kwesty na ratowanie zabytkowych grobowców prowadzone są w całej Polsce. Osoby odwiedzające cmentarze w dniu 1 i 2 listopada przy bramach oraz na alejkach mogą spotkać wielu wolontariuszy z charakterystycznymi puszkami.

W Kielcach to już trzydziesta pierwsza kwesta. Jej organizatorem jest Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach, które od lat aktywnie prowadzi działania na rzecz upamiętniania miejsc ważnych dla historii miasta i regionu, włączając młodzież szkolną i osoby dorosłe jako wolontariuszy.

Dziś przed południem w zbieranie datków włączyli się m.in. prezydent Kielc Bogdan Wenta, przewodniczący Rady Miasta Kielce Jarosław Karyś oraz kieleccy radni, a także Senator Rzeczpospolitej Polskiej Krzysztof Słoń i marszałek województwa świętokrzyskiego Tomasz Jamka.

Na kieleckich cmentarzach jest blisko tysiąc zabytkowych pomników i obiektów, a także wyjątkowe rzeźby żeliwne tworzone m.in. w fabrykach na kieleckim Białogonie. Obiekty powstały w XIX i początku XX w.

Powrót na początek strony