40 dzieci urodziło się dzięki miejskiemu programowi In Vitro

W ciągu ponad dwóch lat na świat przyszło 19 chłopców i 21 dziewczynek (w tym dwie dziewczynki z ciąży bliźniaczej). Według danych na dzień 30 czerwca 2023 r. 16 par spodziewa się szczęśliwego rozwiązania ciąży. W przypadku dwóch par biorących udział w programie przed zakończeniem procedury in vitro doszło do tzw. „ciąży spontanicznej”. Na świat przyszło dwóch chłopców.

„Program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Gminy Kielce na lata 2020 – 2024” został wprowadzony w 2021 roku. Na jego realizację zostały zabezpieczone środki w wysokości 1,5 mln zł. Dzięki tym środkom do końca 2024 roku będzie można dofinansować 300 procedur zapłodnienia dla ok. 100 par.

Od początku realizacji programu wnioski o udział w nim złożyło 150 par.

W 2021 roku do programu aplikowały 53 pary, z czego 2 pary zrezygnowały, w tym 1 para po pierwszej procedurze.

W 2022 roku od Realizatorów do Urzędu Miasta Kielce wpłynęły 64 wnioski, z czego 3 pary zrezygnowały (w tym 1 para po pierwszej procedurze), 5 par nie otrzymało zgody na udział w programie.

W 2023 r. do Urzędu Miasta Kielce wpłynęły 33 wnioski o przystąpienie do udziału w programie.

Przypomnijmy, że w 2021 roku po przeprowadzeniu konkursu ofert Miasto Kielce podpisało umowy na realizację programu z czterema ośrodkami - Centrum Zdrowia Kielce Sp. z o. o. z Podzamcza Chęcińskiego, Jarosław Janeczko Parens Centrum Leczenia Niepłodności z Krakowa, Invicta Sp. z o.o. z Gdańska (Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Słupsk, Gdynia), Centrum Ginekologii Endokrynologii i Medycyny Rozrodu Artemida Domitrz i Partnerzy sp. Partnerska Lekarzy z Białegostoku (Białystok, Olsztyn).

Z dniem 31 października 2022 roku zostały rozwiązane umowy na realizację programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Gminy Kielce na lata 2022 – 2024”, w związku z brakiem zainteresowania z korzystania z usług:  Invicta Sp. z o.o. z Gdańska (Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Słupsk, Gdynia), Centrum Ginekologii Endokrynologii i Medycyny Rozrodu Artemida Domitrz i Partnerzy sp. Partnerska Lekarzy z Białegostoku (Białystok, Olsztyn).

Środki finansowe zapisane w tych umowach zostały przeniesione do Centrum Zdrowia Kielce Sp. z o. o. z Podzamcza Chęcińskiego, którego usługi cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.

Do 30 czerwca 2023 r. Miasto Kielce na „Program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Gminy Kielce na lata 2020 – 2024” wydatkowało 769.840 złotych.  

Możliwość skorzystania z programu mają pary (kobieta i mężczyzna), które co najmniej od roku mieszkają w Kielcach, u których została stwierdzona i potwierdzona dokumentacją medyczną, bezwzględna przyczyna niepłodności lub nieskuteczne leczenie niepłodności w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie wraz ze wskazaniem do zapłodnienia pozaustrojowego.

Zainteresowani muszą mieć ukończone 20 lat.

Zakwalifikowane pary z budżetu Gminy Kielce otrzymują dofinansowanie w wysokości do 5 tys. zł do jednej próby zapłodnienia pozaustrojowego. Każda para może skorzystać maksymalnie z trzech prób.

Więcej informacji - Program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Gminy Kielce.

Powrót na początek strony