41. rocznica Porozumień Sierpniowych

Porozumienia Sierpniowe zawarte między komitetami strajkowymi, a władzami PRL otworzyły drogę do powstania NSZZ „Solidarność”. 31 sierpnia 1980 roku Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski podpisali porozumienie gdańskie.

W Kielcach obchody, które organizuje świętokrzyska "Solidarność", rozpoczną się we wtorek o godz. 17.30 od złożenia kwiatów przed tablicą upamiętniającą powstanie "Solidarności", która znajduje się na skwerze Stefana Żeromskiego.

Następnie o godz. 18.00 w Bazylice Katedralnej rozpocznie się msza święta sprawowana przez Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego w intencji Ojczyzny i Świata Pracy. Po jej zakończeniu uczestnicy obchodów złożą kwiaty przed figurą bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Placu Najświętszej Maryi Panny.

W sierpniu 1980 r., na Wybrzeżu wybuchły strajki, których efekty okazały się przełomowe dla losów Polski i tej części Europy. Skala sprzeciwu zmusiła władze komunistyczne do zaakceptowania 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, w tym powołania niezależnego, samorządnego ruchu związkowego. Było to początek ruchu społecznego, który w 1989 roku doprowadził do obalenia komunizmu.

Powrót na początek strony