50 lat Korony. Wybrano „Jedenastkę 50-lecia”

Jubileusz 50-lecia obchodzi w tym roku Klub Piłki Nożnej Korona Kielce. Podczas uroczystej gali w Wojewódzkim Domu Kultury uhonorowano „Jedenastkę 50-lecia”. Nagrodę dla trenera wręczył prezydent Bogdan Wenta.

W uroczystości udział wzięła również Bożena Szczypiór, pierwszy zastępca prezydenta.

Podczas sobotniej jubileuszowej gali wybrana została między innymi najlepsza „jedenastka” złożona z zawodników, którzy przez te wszystkie dekady reprezentowali żółto-czerwone barwy. Na wydarzeniu pojawiły się klubowe legendy, a całość można było śledzić podczas internetowej transmisji live na klubowym kanale Korony na portalu youtube.com.

Kapituła, złożona z przedstawicieli niemal wszystkich miejscowych redakcji zatwierdziła 71 nominacji w dziewięciu kategoriach: Piłkarz 50-lecia, Trener 50-lecia, Bramkarze, Środkowi Obrońcy, Boczni Obrońcy, Środkowi Pomocnicy, Skrzydłowi, Napastnicy.

Uhonorowana „Jedenastka 50-lecia” to: Zbigniew Małkowski, Paweł Golański, Hernani Jose da Rosa, Pavol Stano, Przemysław Cichoń, Jacek Kiełb, Edi Andradina, Paweł Kozak, Paweł Sobolewski, Grzegorz Piechna, Maciej Korzym. Trenerem 50-lecia został Włodzimierz Gąsior, któremu nagrodę wręczył prezydent Bogdan Wenta.

- Jako były zawodnik i trener doskonale wiem, ale chcę mocno zaznaczyć, niektórym przypomnieć, coś o czym zawsze należy pamiętać - że za sukcesami zespołu, klubu stoi rzesza znakomitych ludzi, pasjonatów piłki nożnej, w tym oczywiście zawodnicy, trenerzy, obsługa i rzecz jasna przedstawiciele zarządu. Tworzycie silne więzi i wyjątkowy zespół – powiedział Bogdan Wenta.

Oficjalna data powstania Korony to 10 lipca 1973 roku, wówczas doszło do połączenia dwóch kieleckich klubów sportowych SHL z Iskrą. Wynikiem tej fuzji było powstanie Kieleckiego Stowarzyszenia Sportowego Korona obejmującego sportowców czterech sekcji: piłki nożnej, piłki ręcznej, kolarskiej i motorowej. Inauguracyjne spotkanie piłkarze Korony rozegrali 5 sierpnia 1973 roku na stadionie „Iskry” przy ul. Mielczarskiego w Kielcach.

- Jestem pewien, że nawet w trudnych chwilach sezonu, a wiemy, że takich nie brakuje, korona nigdy nie spadnie z Waszych głów. Nosicie ją pewnie, z dumą i zaangażowaniem. Także wszyscy kibice noszą ją nie tylko na swoich głowach czy koszulkach, ale przede wszystkim w sercach – dodał prezydent.

W niedzielę na Suzuki Arenie odbędzie się piknik rodzinny Korony Kielce. Piłkarze, sztab i pracownicy klubu niedzielę zaczną jednak od mszy świętej w intencji nowego sezonu, która od godziny 9 będzie trwała w bazylice katedralnej.

W kolejnych godzinach trwać będzie między innymi turniej charytatywny z udziałem kibiców i piłkarzy Korony, w jego trakcie będzie prowadzona zbiórka na rzecz chorego Leosia Kotarzewskiego, syna byłego piłkarza między innymi Korony, Jakuba.

Wieczorem odbędą się również między innymi prezentacja drużyny i strojów na sezon 2023/2024 oraz mecz gwiazd. Udział w nim wezmą obecni piłkarze Korony oraz legendy tego klubu.

Powrót na początek strony